Gyengül Fico kabinetje: az iskolai vérengzésből politikai ügy lett, kormányátalakítás, előrehozott választás vagy bizalmi szavazás jöhet

Késes támadás történt csütörtökön az észak-szlovákiai késmárki járásban fekvő Szepesófalu iskolájában. A gyilkosságnak két halottja és egy súlyos sérültje volt. Az egyik áldozat a gimnázium igazgatóhelyettese, a másik pedig egy diák. Egy másik diák közepesen súlyos sérülésekkel került kórházba.

A rendőrség szerint a gimnázium egyik 18 éves diákja, Samuel S. kora délután támadt rá az iskola előtt egy pedagógusra és két másik diákra, majd elmenekült a helyszínről. A hatóságok bő egy óra alatt elfogták a feltételezett tettest, akiről a Paraméter szlovákiai magyar hírportál szerint kiderült, hogy ugyan jó tanuló volt és jó eredményeket ért el a sportban is, de erőszakos viselkedése miatt már több iskolát is megjárt.

Az esetből azonnal politikai botrány lett. A Fico-kormányban vannak magukat baloldalinak nevező, de valójában nacionalista-populista pártok (Robert Fico Smerje és a köztársasági elnök, Peter Pellegrini pártja, a Hlas), ám mindkét baloldali pártnál populistább és nacionalistább a jobboldali Szlovák Nemzeti Párt, az SNS, amely a harmadik koalíciós partner. Ezt a pártot Andrej Danko vezeti, akit éppen Moszkvában ért el a hír az iskolai gyilkosságról. Danko úgy reagált a tragédiára, hogy valójában aligha kapott róla részletes tájékoztatást, hiszen éppen Vlagyimir Putyin támogatóival folytatott tárgyalásokat a Kremlben az orosz gázszállításokról (a témáról lásd keretes írásunkat a cikk végén).

Danko Moszkvában kijelentette, hogy a szepesófalui iskolai késelés összefügghet azzal, hogy korábban egy másik diák megtagadta a kézfogást az államfővel, Peter Pellegrinivel.

AFP Rendőrök a késes iskolai támadás helyszínén, a kelet-szlovákiai Szepesófaluban 2025. január 16-án.

Ezzel az elképesztő párhuzammal arra utalt az SNS elnöke, hogy pár nappal az iskolai gyilkosság előtt a szlovák államfő a nemzetközi diákolimpiákon jól szerepelt tanulókat tüntetett ki, az elismerést átvevők egyike, Simon Omaník azonban nem volt hajlandó kezet fogni Pellegrinivel. Utóbb Omaník – aki ruhájára egy ukrán színű szalagot tűzött ki az átadó idején – a gesztusát a pozsonyi Új Szó szerint azzal magyarázta, hogy Pellegrini csalással, hazudozással nyerte meg az elnökválasztást.

Omaník gesztusára – még a szepesófalui vérengzés előtt – Robert Fico is reagált.

Valakinek itt három pofonra van szüksége

közölte a miniszterelnök, ami óriási felháborodást keltett Szlovákiában, több diákszervezet is tiltakozott emiatt.

Ezután következett be a szepesófalui iskolai tragédia, amire az ellenzék egyik legpopulistább vezetője, Igor Matovic volt miniszterelnök, jelenleg a Slovensko nevű tömörülés vezetője Ficóra hárította a felelősséget. Matovic szerint ugyanis a hivatalban lévő kormányfő „nyilvánosan bátorította a fizikai erőszak alkalmazását azok ellen a diákok ellen, akik a saját véleményüket fejezik ki”. Matovic Ficót lemondásra szólította fel, sőt a Facebookra kiírta:

Gyilkos miniszterelnökünk van.

Fico lemondását azonban nemcsak Matovic akarja Szlovákiában. Az ellenzék együttesen lépett fel már január 14-én a miniszterelnökkel szemben, aki ellen bizalmatlansági indítványt nyújtottak be a szlovák parlamenthez.

The post Gyengül Fico kabinetje: az iskolai vérengzésből politikai ügy lett, kormányátalakítás, előrehozott választás vagy bizalmi szavazás jöhet first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed