Hungarikum címre vágyik a legmagyarabb tyúk

1988-ban született meg az ötlet, hogy egy mindenképpen magyar paraszttyúkot, azon belül is “régi típusú” baranyai tyúkfajtát tenyésszenek ki, amiből 100 évvel ezelőtt egy kisebb állomány is “el tudott tartani” egy falusi családot.

A Pécsen élő Hegedüs Tibor kezdte tenyészteni a tájfajtát, miután néhány évtizede majdnem kihalt. A tenyésztési program 2005-ben kezdődött, melynek eredményeként az ősi baranyai parlagi házityúkokra jellemző, ellenálló, kettős hasznosítású törzsállomány tenyésztése, alakítása folyik ma is, írta a Bama.

Baranyai házi tyúk

A baranyai házi tyúk nagytermetű, jól tojó tyúkfajta. Félintenzív, illeltve szabad tartásban fejlődnek ki leginkább  értékes tulajdonságai. A kakasok 5,5-6 kilogrammosak, a kifejlett tyúkok jellemző tömege 3.5-4.5 kiló megfelelő takarmányozási és tartási körülmények mellett. Egész évben tojnak, évi tojáshozamuk 180-200 darab/év. A fajta vöröses színű húsa kiemelkedő minőségű.

A baranyai házi tyúk 2012-ben érdemelte ki a fajta minősítést. 2015-ben bekerült a baranyai, és így a nemzeti értéktárba is, azaz a hungarikumok előszobájába.

A baranyai tájfajtát az ország több helyén nevezik a legmagyarabb tyúknak, mely igazi hungarikum, tetőtől talpig magyar. A tenyésztők ennek okán reménykednek, hogy egyszer bekerül a Hungarikumok Gyűjteményébe.

2012-ben a fajta létszáma 70 ezer egyed volt. Számuk gyorsan emelkedett, jelenleg 500-600 ezer egyed él e fajtából Magyarországon. Ugyan utóbbi szám a hazai baromfiágazat egyedszámának léptékeihez képest nem nevezhető soknak, de a baranyai háztáji fajta mára stabil állománnyal rendelkezik.

Kapcsolódó
Multimilliárdos a világ leggazdagabb csirkéje
A brit állat 2002-ben lett dúsgazdag.

The post Hungarikum címre vágyik a legmagyarabb tyúk first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed