1200 éves múmiák tetoválásai elevenedtek meg

Több mint 1200 éves tetoválásokat tettek láthatóvá lézeres szkennelés segítségével. A frissen megjelent tanulmány szerzői száznál is több múmiát vetettek alá vizsgálatnak, hogy jobban megérthessük az ősi kultúra ezen részét – írja a New Scientist.

A múmiákat még 1981-ben fedezték fel a perui Huaura-völgyben. Az elhunytak a Chancay-kultúra tagjai lehettek, az pedig már megtalálásukkor is jól látható volt, hogy számos tetoválás borította testüket. A minták azonban kivehetetlenek voltak, a tinta ugyanis az évszázadok alatt elmosódott, kifakult.

Michael Pittman, a Hongkongi Kínai Egyetem munkatársa és kollégái lézereket irányítottak a múmiákra egy sötét szobában, amitől a bőrük világítani kezdett, miközben a nem fluoreszcens festékanyag sötét maradt. Ezzel a módszerrel a szakértők nemcsak a bőr felszínén látható tintát, de a mélyebb rétegekben található színezékeket is meg tudták figyelni. Ennek köszönhetően megállapíthatóvá váltak az elmosódott tintapacák alatta az egykori mintázatok, amelyeket ezek az emberek a bőrükön hordtak.

A legtöbb minta geometriai alakzatokat, például háromszögeket, rombuszokat ábrázol, de voltak köztük állatokat, például majmot megjelenítő darabok is.

Kaye et al. / PNAS, 2025

A kutatók szerint a tetoválások annyira aprólékosak, hogy valószínűleg apró kaktusztüskékkel, esetleg kihegyezett csontokkal készítették őket. Ez a technika jóval kifinomultabb azoknál az ősi tetoválásoknál, amelyeket vágott sebekbe juttatott tintával alkottak. A tetoválások látszólag nagyon fontos szerepet töltöttek be a Chancay-társadalomban, mivel a halottak jelentős része viselte őket.

Pittman elárulta, a jövőben több ősi kultúra tagjait is készülnek megvizsgálni lézerek segítségével, ezzel pedig remélhetőleg még többet tudhatunk meg a régi korok tetoválásairól.

Kapcsolódó
Szörnyű kínokról árulkodhat a sikoltó múmia
A mintegy 3500 éve elhunyt nő múmiáját 1935-ben tárták fel.

The post 1200 éves múmiák tetoválásai elevenedtek meg first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed