Több száz éves múmiákon észleltek tetoválásokat

Egy új tanulmányban lézeres technikával vizsgálják több száz éves perui múmiák tetoválásait – számol be a Live Science. Az adatok bonyolult mintákat mutattak.

A szakértők a Chancay-kultúrához (i. sz. 900-1533) köthető mintegy 100 mumifikálódott emberi maradványt elemeztek. „Csak három egyednél találtunk olyan nagy részletességű tetoválásokat, amelyek mindössze 0,1-0,2 milliméteres vastagságú finom vonalakból állnak, és amelyeket csak az új technikánkkal lehetett megfigyelni” – mondta Michael Pittman, a hongkongi Kínai Egyetem paleobiológusa.

A szakértők az LSF (lézerrel indukált fluoreszcencia) nevű módszerre támaszkodtak, ez a minta fluoreszcenciája alapján készít képeket, így olyan részleteket is feltár, amelyek UV-s vizsgálatok során láthatatlanok maradnak. Az LSF-et alkalmazva a tetővált bőr élénk fehéren ragyog, a szénalapú fekete tinta pedig kiemelkedik. A kutatók szerint a módszer szinte teljesen kiküszöböli a tetoválások kikopásának problémáját.

Mint Pittman elmondta, a maradványokon észlelt három rendkívül részletes tetoválás túlnyomórészt háromszögeket tartalmazó geometrikus mintákból állt, amelyekhez hasonlókat az érintett kultúra más leletein, például kerámiákon és textíliákon is detektáltak már. A Chancay-kultúra Peru középső partvidékén alakult ki, Kasia Szremski, az Urbana-Champaigni Illinois-i Egyetem munkatársa – aki nem vett részt a vizsgálatban – úgy véli, a népcsoport olyan volt, mint a Trónok harca Frey-háza: kivárták, hogy az 1470 körüli chimú-inka konfliktusban melyik fél kerül előnyösebb helyzetbe, majd csatlakoztak hozzá.

Szremski szerint a kultúra társadalmi szervezetéről keveset tudni, az új eredmények ebben segíthetnek.

Sok társadalomban a tetoválással a különleges státuszú embereket jelölték meg.

Aaron Deter-Wolf, a Tennessee-i Régészeti Osztály tetoválásszakértője, aki szintén nem vett részt a kutatásban, nincs meggyőződve az LSF hasznosságáról. A szakember úgy látja, a tanulmány szerzői elmulasztottak fontos részleteket közölni a megközelítésről, és nem magyarázták el, miért jobb, mint a jelenleg használt technikák, emellett egyes következtetéseket is bírált. Deter-Wolf szerint a publikáció több súlyos hibát is tartalmaz.

The post Több száz éves múmiákon észleltek tetoválásokat first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed