Egészséges versenypiac nélkül nincs egészséges megtakarítási struktúra – ezt a magyarázatot adja Karagich István a hvg360-nak arra, hogy a magyar gazdaság szenvedése közepette miért a leggazdagabb 1 százalék gyarapszik leggyorsabban, miközben egyre kevesebbeknek van érdemi megtakarításuk.
A privátbanki vagyonok százmilliónál kezdődnek, ennyi befektetése körülbelül húszezer ügyfélnek van, akik együttesen tízezermilliárd forinttal bírnak. Általános trend, hogy a leggazdagabb egy százalék exponenciálisan gazdagszik.
Blochamps Capital tanácsadó cég vezetője arról, hogy a Forbes becslése szerint Mészáros Lőrinc tavaly megduplázta vagyonát azt mondja: az inflációt figyelembe véve egy 2010-ben százmilliós vagyonnak ma majdnem kétszázmilliósnak kell lennie.
Ehhez képest a privátbanki vagyon az ötszörösére nőtt, de az egyes ügyfelek szintjén egyáltalán nem ez a jellemző. A várakozásaink szerint e vagyontömeg növekedése tovább gyorsul, a következő négy évben ismét megduplázódik és tovább koncentrálódik.
Kiábrándítónak tartja, hogy a vállalkozások versenye helyett a piacot direkt módon – hol jogszabályokkal, hol erőfölénnyel, hol állami kapcsolatokkal élve – alakítják. Sok korábban sikeres vállalkozónak át kellett adnia a cégét a politika által kedvezményezett vállalkozói kör kezébe, ami tetten érhető a privátbanki vagyonok koncentrálódásában is. Szerinte a hirtelen nagyra nőtt gazdagok jó része önállóan nem lenne sikeres, kimaradt náluk a természetes vállalkozói evolúció, a fokozatos gyarapodás. Azt mondja: a választóvonal szerinte nem 2010, hanem 2014–2015 volt, amikor Simicska Lajos megbukott.
Azóta kevésbé az ideológia, helyette a parancsuralom és a puszta anyagi érdek köti össze a feleket.
Ma már a gazdagoknak sem kell külföldre menekíteniük vagyonukat, mint régen, a bizalmi vagyonkezelők vagy a magántőkealapok révén lehetséges a tudatos, adóoptimális vagyontervezés és az anonimitás.
The post Védettek a leggazdagabbak a magyar gazdaság bajaitól first appeared on 24.hu.