Még nem győztük le az inflációt, év végére jöhet a 420 forintos euró

A januári hónap Trumpról és az állampapírokról szól a magyar befektetőknek, ugyanis míg az új elnökről lassanként kiderül, mit vált be az egyre elrugaszkodottabb ígéreteiből, addig január 19. és 27. között négy papír kamatfordulója zajlik le. Arról, hogy mit tudnak a jelenlegi konstrukciók, és hogy kinek érdemes váltania itt adtunk részletes információt, arról pedig, hogy mi vár ránk 2025-ban a piacokon és a gazdaságban az Equilor beszélgetésén kerestük a választ.

Trump vámpolitikája

Donald Trump, az Egyesült Államok új elnöke alaposan felforgatta a piacokat az ígéreteivel, viszont, ha mindet, vagy akár csak egy részüket betartja, azok jelentősen negatívan hathatnak az USA, és a világ gazdaságára is az Equilor szerint. Az elnök gazdaságpolitikája kiszámíthatatlan, így nem kizárható, hogy az ígéretek az elfogadásukig felhígulnak, vagy meg sem valósulnak.

A bevezetendő, esetlegesen rosszul megválasztott vámok rövid távon jelentősen fékezhetik az eddigi dinamikus növekedést, és hosszú távon is kockázatot jelentenek. Az inflációs várakozásokat szintén átírhatja Trump, így a Fed kamatpályáját is, az Equilor idén 50 bázispontos csökkentésre számít az amerikai jegybanktól.

Az eurózónában mindeközben az inflációs helyett inkább növekedési aggodalmak vannak jelen, így az Európai Központi Bank (EKB) kitartóan csökkentheti a kamatot. Ez további kamatelőnyt jelentene a dollárnak, tovább erősítve a zöldhasút, az év első felében szinte biztosan.

Hogyan alakul a forint árfolyama?

A forint gyengülése tovább gyorsult az utóbbi időszakban az euróval és a dollárral szemben is, de hasonló mértékű romlás nem volt a makrokörnyezetben. Buró Szilárd pénzügyi innovációs vezető így most arra számít, hogy a forint árfolyamában jöhet egy megnyugvás, és az év első felében a lassú erősödés irányába mozdulhatunk el, ezt mutatja jelenleg a technikai kép is.

Év végére viszont folytatódhat a gyengülés, és az euró 420-ig, a dollár pedig a 400-as szintig gyengülhet tartósan.

A további gyengülést okozhatja a jelenleg vártnál gyorsabb kamatcsökkentés a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részéről, illetve az, ha a költségvetési hiány növekszik és nem tér vissza a gazdasági növekedés. Az Európai Uniós források végleges elvesztése szintén jelentős szerepet játszhat ebben, akár ha a közvetlen gazdasági hatást nézzük, de az is fontos, mit jelent a befektetőknek egy ilyen jelzésértékű eset.

Érdemes lehet még figyelni a hitelminősítők értékeléseit is, a Standard & Poor’s áprilisban, a Moody’s májusban, a Fitch Ratings pedig júniusban mond először ítéletet a magyar gazdaságról, és így a forintról is. A forint erősödésére akkor van esély, ha az MNB képes a magas kamatszintet a vártnál tovább tartani, illetve ha megérkezik a várt repülőrajt a gazdaságban, és beindul a növekedés.

Még nem győztük le az inflációt

Az év végi tartós forintgyengülés meglátszik az inflációban is, leértékelődés 25 százaléka épülhet be a hazai fogyasztói árakba. Ez, az emelkedő energiaárakkal együtt azt okozhatja, hogy az idei átlagos infláció a jegybanki cél fölött, 4 százalékon alakulhat. Ha már energiaárak, Buró szerint az olajpiacon túlkínálati várakozás van, elszálló olajárra egyelőre nem kell számítani.

Ez azt is jelenti, hogy részben a forint gyengülése, részben az inflációs nyomás miatt, az MNB-nek nincs egyelőre nincs tere a további kamatvágásra, csak a második félévben javulhatnak a kilátások. Az Equilor 50 bázispontos csökkentésre számít idén.

A GDP növekedésével kapcsolatosan szintén óvatosabbak a kormánynál az elemzők, idén 2,2, jövőre 3,4 százalékos bővüléssel számolnak.

Ennek az eljövetelét elsősorban a lakossági fogyasztás növekedésétől, és a mezőgazdaság fellendülésétől várják. A várakozásokat az veti vissza, hogy a legnagyobb exportpiacunkon, a német feldolgozóiparban, továbbra sem látszik pozitív fordulat.

Mibe fektessünk a bizonytalan környezetben?

A pénzügyi szolgáltató a bizonytalan időszakban három stratégiát ajánl: rövid távú trendek azonosítása és vétele, a kockázatmentes eszközök arányának növelése, és az olcsó, de jó minőségű részvények keresése.

Rövid távon egyértelműen az amerikai piac dominál, így itt érdemes lehet egyenlő súlyozású S&P 500 indexet követő ETF-et venni. (Az egyenlő súlyozású abban különbözik a „hagyományos ” alapoktól, hogy minden részvény azonos súllyal, százalékkal szerepel az alapban).

A kockázatmentes eszközöknél a PMÁP 50 bázispontos kamatprémiuma már kevésbé lesz vonzó, így a szolgáltató szerint új, a piac számára vonzóbb sorozatok érkezhetnek a közeljövőben. A lengyel részvénypiac, és azon belül is a retail cégek továbbra is alulértékeltek, a reálbérek növekedésével beindulhat a fogyasztás, és a profitabilitás visszatérhet a korábbi szintekre.

The post Még nem győztük le az inflációt, év végére jöhet a 420 forintos euró appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed