Putyin háborús állásponttól függetlenül árazza a gázt, és ez a magyar árakon is látszik

Nem csak sok gázt veszünk, hanem drágán is kapjuk, pedig nem minden környező országban van ez így.

Mi történt? Novemberben 753 millió köbméterrel Magyarország vásárolta a legtöbb orosz gázt az EU-ban – számolta ki a Népszava az Eurostat legutóbbi frissítése nyomán. Bár a második helyezett franciák mennyiségi támpontot nem adnak, Budapest 258 millió eurójához képest 241 millió eurót fizettek, ami így mennyiségben is kevesebbet fedhet. A harmadik helyezettek a – Párizshoz hasonlóan az orosz gázt cseppfolyósított formában vásárló – spanyolok. Utánuk a hozzánk hasonlóan, csövön vételező görögök és szlovákok következnek. A mennyiségi sereghajtók változatlanul az észtek, a litvánok és a csehek: utóbbiak a magyar adag 1 százalékával.

Miért fontos ez? Az Eurostatnál nyilvántartott EU-tagállamok novemberben összesen 3,6 milliárd köbméter orosz gázt vettek. (Az EU ezen nyilvántartásába számos tagállam, például Németország és Ausztria nem szolgáltat adatot.) Ez az előző havi mennyiséget 12 százalékkal alul, 2023 novemberének értékét viszont harmadával felülmúlja. Az adatbázisban szereplő, összesen 12, állami szintű, vezetékes vagy cseppfolyósított oroszgáz-vásárlási ügylet szintén kevesebb az átlagnál.

Ki mennyit fizet? A legtöbbet, köbméterenként 183 forintot a vezetéken vásárló olaszok fizettek, de Moszkva többet kért a szlovákoktól és a csehektől is. A legkevesebbet a litvánok, a bolgárok, az észtek, a belgák és a franciák fizették, változatlanul tanújelét adva, hogy Putyin gázárpolitikája független a célország háborúval kapcsolatos álláspontjától.

Köbméterenként 140 forinttal Putyin Magyarországra szabta az ötödik legmagasabb díjat. 

Mi következik ebből? Egy másik Eurostat-adatbázis alapján az is kijelenthető, hogy Magyarország orosz gázárának a TTF nevű, holland terméktőzsde irányadó időszakához viszonyított felára újfent, ezúttal 4 százalékra nőtt. Eszerint a november során fizetett, köbméterenként körülbelül 140 forinthoz képest a holland kereskedés viszonyítási pontként szolgáló, két hónappal korábbi, vagyis szeptemberi ára körülbelül 135 forinton állt. Míg orosz díjunk egy hónap alatt 3 százalékkal nőtt, addig a TTF augusztusról szeptemberre lényegében szinten maradt. Az elmúlt nyolc év során a piaci szinthez viszonyított, átlagos orosz felárunk a 10 százalékot közelítette.

The post Putyin háborús állásponttól függetlenül árazza a gázt, és ez a magyar árakon is látszik appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed