Történelminek lesz tekinthető la magyar űrhajós, Kapu Tibor küldetése – olvasható a HUNOR – Magyar Űrhajós Program közleményében. Mint írják a legkorábban idén májusban induló Ax-4 misszió mintegy 60 tudományos kísérletet foglal magába, ilyen sokat ezelőtt egyik Axiom Space-küldetés során sem végeztek el.
Kapu Tibor egy négyfős legénység tagjaként látogathat el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol a tervek szerint 14 napot tölt majd. A csapat parancsnoka a NASA nyugalmazott asztronautája, Peggy Whitson, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik az űrutazás terén. A pilóta az indiai Shubhanshu Shukla lesz, mellettük pedig a lengyel Sławosz Uznański kapott még helyet kutatóűrhajósként.
Feladatuk az lesz, hogy tudományos és technológiai jellegű kutatásokat végezzenek, amelyeket kizárólag a világűrben lehet végrehajtani. Munkájuk középpontjában többek között a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása, illetve a mikrogravitáció emberi agyra és testre gyakorolt fiziológiai hatásai állnak. Kutatásaik emellett kiterjednek az ízületek, a véráramlás, az őssejtek, a daganatos sejtek és a sugárzás hatásainak vizsgálatára is – ennek célja az űrhajósok felkészítési folyamatának továbbfejlesztése, valamint a földi orvostudomány fejlődésének elősegítése.
Többek között az fogja vizsgálni, hogyan változik az űrben az emberi mikrobiom, milyen módokon lehet kijavítani a sugárzás okozta DNS-károsodást és hogyan változnak az emberek kognitív és mozgáskoordinációs képességei a mikrogravitációban. Emellett új technológiák létrejöttét is segíti majd, például alacsony olvadáspontú fémek viselkedését kutatja, ami új generációs hajtóműrendszerek fejlesztéséhez járulhat hozzá.
A HUNOR-program közlése szerint mindezek mellet feladata lesz még:
- a bolygólégköri dinamika modellezése folyadékkísérlettel,
- egy nanoszál-alapú gyógyszer szemészeti alkalmazásának vizsgálata űrbéli körülmények között,
- egy személyi dózismérő eszköz segítségével végzett sugárterhelés- és környezetmonitorozás,
- a növényi csírázás, mikrozöldség-termesztés és levélfejlődés tanulmányozása,
- egy mikrofluidikai gyógyszer-tesztchip vizsgálata,
- az asszociatív tanulás és a vizuális információfeldolgozás működésének kutatása,
- a kardiovaszkuláris és az egyensúlyi rendszerek alkalmazkodási folyamatainak vizsgálata,
- az agyi véráramlás űrrepüléshez való adaptációjának megértése,
- az űrhajósok hőkomfortját meghatározó folyamatok modellezése,
- precíziós helymeghatározás tesztelése mozgásérzékelő szenzorokkal,
- az űrrepülés hatásainak vizsgálata 3D-nyomtatott anyagok mechanikai tulajdonságaira,
- felsőlégköri zivatarjelenségek és elektromos aktivitás tanulmányozása,
- valamint gravitációs jelenségek bemutatása rendhagyó fizikaóra keretében, magyar diákok bevonásával.
A négy űrhajós a SpaceX egyik Crew Dragon űrhajóján utazik majd az űrállomásra, amelyet egy Falcon 9 rakéta bocsát fel. Korábbi várakozások szerint az Ax-4 misszió már 2024 októberében kezdetét vehette volna, augusztusban azonban bejelentették a küldetés elhalasztását, mert az űrhajósok még a Multilateral Crew Operations Panel nevű testület hivatalos jóváhagyására vártak. Az engedélyt azóta megkapták, jelen állás szerint a küldetés legkorábban májusban indulhat.
The post Mi lesz a dolga a magyar űrhajósnak a világűrben? first appeared on 24.hu.

