A csendnek is megvannak a maga előnyei. A csendnek nem csak akkor van jelentősége és szerepe, ha zajos helyen lakunk, vagy zajos munkakörnyezetben dolgozunk. Még a napi zajoktól való távol maradás is pozitívan hat a mentális, a szellemi és a fizikai egészségre. Cikkünkből megtudhatja, hogy a csend milyen hatást gyakorol ránk és az egészségünkre.
Már napi 2 óra csend és magány potenciálisan megfiatalítja az agyat. A tudósok úgy vélik, hogy már napi 2 óra csend is nagyon egészséges, hiszen hatására több agysejt termelődik a hippokampuszban, azaz az agy azon területén, amely rész felelős a memória kialakulásáért, a tanulásért, a motivációért és az érzelmi válaszok szabályozásáért.
Az alvás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Segít helyreállítani a testet és az elmét, és fontos a fizikai, az érzelmi és a kognitív egészség szempontjából. A napközbeni csend javíthatja az alvás minőségét, és csökkentheti az álmatlanságot is.
Már ha csak 15 percet csak úgy csendben üldögélünk, akkor is érezhetjük a csend memóriára gyakorolt pozitív hatásait. Egy kutatás szerint már napi 10 percnyi csendes pihenés – például bevonulunk egy elsötétített szobába – is mintegy 45%-kal növeli a felidézések számát, azaz a csendnek valóban sok pozitív hatása van az emlékezetre.
A stressz megzavarhatja a test természetes folyamatait, de a csend leviszi a szervezetben a kortizol- és adrenalinszintet, ami bizonyítottan csökkenti a stresszt és annak negatív hatásait. Kutatások szerint a csend pihentetőbb lehet, mint a meditatív zene. Már két percnyi csend javítja a vérkeringést és csökkenti a vérnyomást, ez a hatás pedig enyhíti a testben és az agyban keletkezett feszültséget.
A csend csodákat tesz a szív egészségével is, mivel csökkenti a vérnyomást és a stresszt, így mérsékli a szívbetegségek kockázatait.
Minden hely, ahol nem érnek olyan ingerek, amelyek stresszt generálnak bennünk – például ilyen a természet, az erdő –, biztosítani tudja a szükséges magányt és csendet, ami segít megtisztítani az elmét és csökkenti a mentális fáradtságot.
Zajos környezetben döntéseket is sokkal nehezebb hozni, mivel az agyat folyamatosan ingerek érik. De már 5 percnyi csend is csökkenti az amygdala stresszválaszát, illetve endorfint és szerotonint szabadít fel, amelyeket boldogsághormonoknak is neveznek. Ez megnyugtatja az elmét, és döntéseket is sokkal könnyebben tudunk hozni. A csend a kreativitást is fokozza.
Hogyan élvezhetjük a csendet? A csendet élvezhetjük úgy, ha sokat sétálunk a természetben. A meditáció is segít, hiszen a meditáció alatt csendben ülünk és csakis a légzésünkre összpontosítunk. Oly módon is élvezhetjük a csendet, ha reggel ébredés után még 5 percig az ágyban maradunk és elmélkedünk kicsit. Próbáljuk ki a digitális méregtelenítést, azaz legalább esténként vagy hétvégenként ne tévézzünk, ne használjunk mobiltelefont és számítógépet.