Sümeg határában sétálva először egy szőlőhegy fogadja az idelátogató turistát, majd átkelve a romantikus, régi, szépséges présházak között eljutunk egy hegy értékes gyepjeire, hegytetőn elterülő változatos erdőihez. A csúcs alatt, a meleg déli oldal cseresei között növényekben gazdag gyepek fogadnak.
Az alapos szemlélőnek rögtön feltűnik egy térdmagasságnál alacsonyabb növekedésű, sarjtelepeket alkotó cserje, a csepleszmeggy (Cerasus fruticosa) nagyobb állománya. Szándékosan írom, hogy nagyobb állománya, hiszen e ritka cserjefajnak ilyen méretű állományát eddig nem ismertem vármegyénk, Veszprém vármegye területén.
A csepleszmeggy erdőssztyep faj, ahol előfordul, tőszomszédságában más ritka növényfajokra is lelhetünk.
A kora őszi napokon megsárgult leveleit találjuk, amelyek hosszúak, tojásdadok vagy elliptikusak, élük fűrészes vagy csipkés. Fiatal hajtásai molyhosak, rügyei tojásdadok, rügypikkelyei enyvesek. A levéllemez vastag, felül fényes felületű.
Ha lehajolunk az alacsony cserjéhez, feltűnik termése is, amely borsó nagyságú, korallpiros színű, később feketés vörösre színeződő. A gyümölcshús fanyar ízű, roppant savanyú, Oroszországban azonban kedvelt eledel. Húsa vékony, csontárja kihegyesedő két éles bordával rendelkezik. Tarackozó cserje.
Április végén május elején, ha erre visz utunk, gyönyörködhetünk a csepleszmeggy virágzásában, ilyentájt hófehérbe öltözik növényünk. Olyan mintha mennyasszonyok fátyla terítené be a körülötte lévő tölgyfák lábát.
Régi népszokás, hogy karácsony előtt levágott ágait kivirágoztatták. A csepleszmeggy nem védett, de szórványos vagy egyes tájegységeken ritka faj, ezért kiemelt figyelmet érdemel.
The post Ritka növény található Sümeg határában first appeared on National Geographic.