Lehetnek veszélyei a légkondicionálónak?

Napjainkban egyre több ember érzi szükségét, hogy a lakást légkondicionáló hűtse a meleg nyári napokon. Nos, a légkondicionálót mindenképpen karban kell ahhoz tartani, hogy ne jelentsen veszélyt az egészségre. Amennyiben rendszeresen karban van tartva, úgy még számos előnyét is élvezhetjük, de hosszútávú használata gondot is jelenthet. Mutatjuk is, hogy pontosan mik is lehetnek ezek.

A légkondicionáló szűréssel, párásítással és hűtéssel szűri ki a port, a pollent a levegőből, így tisztább és biztonságosabb levegőt biztosít a légzéshez. Például az autókba szerelt légkondicionálók akár a mikrobák 85%-át is csökkenteni tudják, hiszen kiiktatják a gombaspórák, baktériumok jelentős százalékát a külső levegőből, ez pedig nagyon pozitív lehet az allergiás és asztmás emberek számára.

A kutatások szerint azon személyeknél, akiknek az otthonában folyamatosan megy a légkondicionáló, egyfajta fásultságot is megtapasztalhatnak. Ez főként azoknál fordulhat elő, ahol a légkondi nagyon alacsony hőmérsékletre van beállítva. Ennek megakadályozása érdekében néha érdemes a légkondicionálót kikapcsolni vagy kicsit magasabb hőmérsékletre beállítani.

A légkondicionáló rendszerek kiszárítják a levegőt. A hűvös környezetben nem mindig érezzük a szomjúságot, így előfordulhat, hogy nem pótoljuk a folyadékszükségletünket, ami dehidratációhoz és kiszáradáshoz vezethet. A kiszáradás pedig számos problémát okozhat, beleértve a fejfájást, a fáradtságot, a száraz ajkakat, a száraz bőrt és a szédülést.

Amennyiben valaki sok időt tölt légkondicionált környezetben, úgy számos tünetet tapasztalhat, ilyen lehet a bőr szárazsága és viszketése. Gyakran a bőrszárazság dehidratációval járhat együtt. A fejfájás gyakori probléma lehet azoknál, akik sok időt töltenek légkondicionált környezetben. Ilyenkor a test dehidratált állapotba kerül, aminek a következménye lesz a fejfájás. Ilyenkor az agy átmenetileg „összezsugorodhat”, ami fájdalomreakciót vált ki az agyat körülvevő membránban. A kiszáradás csökkent véráramlást is előidézhet, és ennek következményeként is megjelenhet a fejfájás.

A kiszáradás a koncentrációs képességre is negatív hatást gyakorol. A dehidratáció nemcsak fejfájást okozhat, hanem a migrénes roham időszakát is meghosszabbíthatja. A fejfájás másik oka a nem megfelelő levegőminőség is lehet. Hiszen amennyiben a légkondicionáló szűrőrendszerét nem tisztítják rendszeresen, az csökkent levegőminőséget eredményez.

Azok az emberek, akik gyakran töltik az idejüket légkondicionált környezetben, légúti tüneteket is tapasztalnak. A tünetek mellett megjelenhet még az orrdugulás és az torokszárazság is. A torok irritációját követően akár még torokgyulladás is kialakulhat. Ez a betegség nemcsak a nyelést, hanem a légzést is megnehezíti.

A légkondicionáló a nyálkahártya irritációját és kiszáradását is okozhatja. Amennyiben a légkondicionáló nincs szakszerűen tisztítva, akkor egy úgynevezett legionárius nevű betegséget okozó baktérium is elszaporodhat abban. A légkondicionáló szűrőberendezését is rendszeresen tisztítani szükséges, mivel olyan szennyeződések, por, pollen és egyéb anyagok lehetnek abban, amelyek allergiás betegségeket idézhetnek elő.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed