Kavicsokból kirakott, két meztelen szatírt ábrázoló mozaikpadlót fedeztek fel a görögországi Euboea szigetén, Eretriában – számol be a Heritage Daily. A várost az időszámítás előtti 6-5. században alapították, és idővel fontos polisszá és kereskedelmi központtá fejlődött.
A padlót az Apollón Daphniforosz szentélye melletti épületben tárták fel. A mozaik természetes kavicsokból készült, és egy körkörös, fekete mezőben ábrázol két szatírt.
A szatírok Dionüszosz isten kísérői voltak a görög mitológiában, úgy tartották róluk, hogy erdőkben, hegyekben és legelőkön élnek. A rómaiak a szatírokat a természeti szellemekkel, a faunokkal azonosították, akiket gyakran félig ember és félig kecske teremtményekként ábrázoltak.
Az ásatások során olyan megemelt padlórészt is találtak, amelyen eredetileg valószínűleg fekvőágyakat helyeztek el. A régészek szerint a helyiség az időszámítás előtti 4. századból származik, és ünnepekkor, illetve összejöveteleken használták.
Az épület a korai keresztény korban (időszámítás szerint 5-6. század) temetőként funkcionált. A belső és a külső térben egyaránt 5-5 sírt azonosítottak eddig.
The post Több ezer éves mozaikra bukkantak first appeared on National Geographic.