Miért fontosak a szűrések, és milyen szűrésekre járjunk?

Az életkor előrehaladtával kulcsfontosságú, hogy járjunk szűrővizsgálatokra, mégpedig azért, hogy a betegségek és krónikus állapotok tüneteinek megjelenése előtt derüljön fény ezekre az egészségi állapotokra, mivel ebben a fázisban van a legnagyobb esély, hogy a kezelések eredményeket is hozzanak. Természetesen egy-egy szűrővizsgálat azért is hasznos, hogy megnyugodjunk, nincs semmi bajunk, nem vagyunk betegek.

A szűrések bizonyítottan hatékonyak a rákos halálesetek csökkentésében, illetve olyan betegségek, mint csontritkulás, cukorbetegség vagy szívbetegségek progressziójának megelőzésében. Ezek pedig jelentősen javítják az életminőséget is.

Az egészségügyi szűrések arra is nagyon alkalmasak, hogy életmódot váltsunk. Hiszen ha például kiderül, hogy magas a koleszterinszintünk, de módosítunk az életmódunkon, azaz nem dohányzunk, egészségesen táplálkozunk és rendszeresen mozgunk, akkor a koleszterinszintünk is normális tartományba kerülhet, ezzel pedig csökkenhet a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Most pedig nézzük meg, hogy milyen szűrővizsgálatokra is érdemes eljárni!

A nőknek az egyik legfontosabb az emlők vizsgálata, szűrése, azaz a mammográfiai vizsgálat. A mammográfiai szűrés már korai stádiumban is kimutathatja az emlőrákot, ami azt is jelenti, hogy már a korai szakaszban elkezdődhet a kezelés, és így sokkal magasabbak a túlélés esélyei. A tanulmányok azt mutatják, hogy a nők mintegy 12 százalékánál mutatnak ki a mammográfiai vizsgálatok valamilyen rendellenességet, azonban mindössze 5 százalékuknál diagnosztizálnak csak emlőrákot.

A vastagbélrák kimutatására alkalmas a kolonoszkópia. Egészséges 45 év feletti felnőtteknek körülbelül tízévente lenne szükségük kolonoszkópiás vizsgálatra. Ha azonban a magas kockázati csoportba tartozunk, mert a családban jellemző ez a betegség, akkor ennél gyakrabban is szükség lehet a vastagbél tükrözéses vizsgálatára.

A nőgyógyászhoz is érdemes legalább évente elmenni, hiszen többféle ráktípus is létezik, amelyek a nőket veszélyeztetik. Ilyen például a méhnyakrák, a hüvelydaganat, a szeméremtestrák, a méh- és a petefészekrák. A méhnyakrák az egyetlen olyan ráktípus, amely szűréssel megelőzhető, hiszen a HPV-teszt eredménye is sok mindent elárul, azaz rákmegelőző állapotot is jelezhet. Éppen ezért kellene HPV-tesztet is csináltatniuk a hölgyeknek. Míg a méhnyakrák az 50 év alatti nőket veszélyezteti jobban, addig a többi nőgyógyászati ráktípus az idősebb, azaz az 50 év feletti nőket.

A magas vérnyomás megnöveli a szívbetegségek, a stroke, illetve a krónikus vesebetegség kockázatait, azonban a magas vérnyomás gyógyszeres kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal nagyon jól kezelhető. Ha nincs is vérnyomásproblémánk, rendszeres időközönként nem árt megmérni, nem csak egy évben egyszer, amikor felkeressük a háziorvosunkat.

A koleszterint a szervezet hormon előállítására használja. Segít a szervezetnek a zsírok emésztésében is. Azonban a magas koleszterinszint veszélyes is lehet, hiszen ilyenkor plakk képződik az artériákban, ami pedig fokozza a szívbetegségek és a stroke kockázatait. A koleszterinszint egy rutin vérvizsgálattal is ellenőrizhető.

Mint ahogyan a vércukorszint is. Ha a vércukorszintünk a normál tartományban van, akkor nincs okunk aggódni a cukorbetegség miatt. A 2-es típusú cukorbetegség olyan krónikus állapot, amely befolyásolja a szervezetet, hogyan használja fel a cukrot. A cukorbetegség növeli a szívbetegség, a látásvesztés és a veseelégtelenség kockázatait.

A menopauza szakaszát követően a csontritkulás kockázata is jelentősen megnő. A csontritkulás-vizsgálat – DEXA – elsősorban a 65 évesnél idősebb nőknek ajánlott, illetve azoknak a nőknek, akiknek a családjukban gyakran előfordul ez a betegség.

A halláskárosodás is gyakori az idősebb felnőttek körében. A halláskárosodás befolyásolja az életminőséget, éppen ezért nagyon lényeges, hogy eljárjunk szűrővizsgálatra. Mint ahogyan a szemészeti vizsgálat is igen fontos a betegségek időben történő kiszűrése érdekében.

A bőrgyógyászati szűrővizsgálatok is elengedhetetlenek. A bazális sejtes és a laphámsejtes karcinómák a leggyakoribb ráktípusok. A melanoma nem olyan gyakori, de sokkal veszélyesebb.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed