Az öregedésnek több típusa is létezik – sejtszintű, hormonális, metabolikus

Az öregedés nem más, mint a testünkben bekövetkező fiziológiai változások és a környezeti hatások kombinációja. Mivel ezeken nem tudunk változtatni, így azt lehet mondani, hogy az öregedést nem tudjuk befolyásolni. Kicsit lassíthatjuk ezeket a folyamatokat, de hiába is hadakozunk ellene, az öregedés így is, úgy is be fog következni.

Az öregedésnek számos típusa létezik. Mutatunk is most ezek közül néhányat! Az egyik ilyen a sejtszintű öregedés. Egy sejt körülbelül ötvenszer replikálódhat, mielőtt úgynevezett replikációs hiba következik be, azaz a sejt elveszíti a funkcionális jellemzőit. A sejteket károsíthatják a szabad gyökök. Minél több sejt sérül, annál több sejtnek kellene replikálódnia. Ha ez nem következik be, akkor az öregedés egyre gyorsabb és látványosabb lesz.

Nemcsak sejtszinten, hanem hormonális szinten is öregedhetünk. Idővel a hormonok szintje is csökken, ami a bőr elváltozásaihoz vezethet, illetve csökken az izomtónus és a csontok ásványianyag-sűrűsége is. A hormonok működését is meghatározza az életmódunk, illetve a környezeti hatásoknak is nagy a szerepük, hogy milyen tempóban károsodnak ezek a hormonok, és ezek hatására milyen gyorsan öregszünk. Idővel a sok káros tényező károsítja a sejteket, gyulladás alakul ki a szervezetben, ami a hormonok működésére is hatással van.

Metabolikus öregedés is létezik. Napközben étkezünk. Az elfogyasztott ételeket a sejtjeink energiává alakítják, amely során melléktermékek keletkeznek, ami károsan hat az egészségre. Ez a folyamat, azaz a metabolizáció károsan is hathat a sejtekre, ezt nevezzük metabolikus öregedésnek.

Voltaképpen akárhogy hadakozunk, az öregedés mindenképpen be fog következni. Azt gondolnánk, hogy egy huszonéves még nem öregszik. Ha külsőleg nem is, máshogy már elkezdődnek az öregedési folyamatok. Már ebben a korban is csökken a bordák körüli izmok funkciója, ami a tüdőfunkció csökkenését eredményezi.

Ahogy idősödünk, úgy az emésztőenzimek termelése is lassulni kezd, ami pedig hatással van arra, hogyan emésztünk meg egyes ételeket, és a tápanyagok hogyan szívódnak majd fel. A kor előrehaladtával az erek is elveszítik a rugalmasságukat, és fokozódik az érelmeszesedés kialakulásának kockázata. A nők esetében bekövetkezik a hüvelyatrófia, azaz a hüvely sorvadása, a férfiak pedig egyre kevesebb izomzattal rendelkeznek.

Az öregedést valóban nem kerülhetjük el, de néhány életmódbeli tényezővel jelentősen lelassíthatjuk az öregedési folyamatokat. A hozzáadott cukor, a só és a telített zsír fokozza a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatait. Táplálkozzunk egészségesen, hogy elkerüljük ezeket a betegségeket.

A dohányzásról való leszokás javítja a keringést és a vérnyomást, miközben drasztikusan csökkenti a rákos betegségek kockázatait.

Már napi 30 percnyi testmozgás a hét 5 napján is javítja az élettartamot. A testmozgás elősegíti a testi egészség fenntartását, míg a személyes kapcsolatok fenntartása és ápolása a mentális egészségnek tesz jót.

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás – napi 7-8 óra – is meghosszabbítja az élettartamot.

A krónikus stressz és szorongás fokozza a szervezetben a gyulladást. Azonban a relaxáció és a meditáció segíthet enyhíteni azt a gyulladást, amely káros hatással van a sejtekre.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed