A barnafejű hollókakadu (Calyptorhynchus lathami) Ausztrália keleti régiójában élő, nagy termetű madárfaj, amelynek táplálékát szinte kizárólag egy kazuárfa (Allocasuarina verticillata) toboztermései adják. Az Adelaide-i Egyetem kutatójának nemrégiben elkészült vizsgálata alapján azonban kiderült, a madár, ha teheti, azokról a fákról szedi eledelét, amelyek az ősi üledékes kőzeteken létrejött, kimondottan rossz talajon élnek.
Dr. Gay Crowley elmondta, hogy háromszor akkora eséllyel fog a madár azokon a fákon táplálkozni, amelyek nem mészkő típusú üledékes kőzeten nőnek, mint a másutt nőtt fákon. A kutató 6543 megfigyelt táplálkozás adatait hasonlította össze a kazuárfák (pontosan 23484 fa) elterjedési adataival. Ennek során vette észre a különleges kapcsolatot a talajtípus és a madár választása között.
A választás hátterében a kazuárfa életmódja áll: a fa nem közvetlenül a talajból veszi fel tápanyagait, hanem kiterjedt gombafonalakból. E gombák számára viszont kimondottan kedvező viszonyokat jelent a növényeknek alapvetően rossz talaj, és itt érzik igazán jól magukat. Ezzel a fákat is igazán ezeken a helyeken tudják tápanyaggal ellátni.
„Számos ausztrál állat támaszkodik a talajban élő gombákra, mint táplálékra, így például az erszényesnyúl, a potoró, a bandikut, a patkánykenguru közvetlen fogyasztója a talaj gombáinak, így az őshonos szarvasgombaféléknek is. Valószínűleg az ő elterjedésük hátterében is ugyanezek az okok állhatnak” – tette hozzá a kutató.
A kutatási eredmény alapján nagyobb hangsúlyt kell kapjon a rossz talajú területek védelme, hiszen számos állatnak, így a Dél-Ausztrália területén veszélyeztetett barnafejű hollókakadunak is e területek a legfontosabb élőhelyei.
The post Különös ízlése van a barnafejű hollókakadunak first appeared on National Geographic.