A Samsung jutott legtovább a mesterséges intelligencia (AI) gyakorlati alkalmazásában. A technológia a cég minden termékcsaládjában megjelent mára. Ám nem pusztán extra funkciókat jelent, hanem a meglévő szinergiákat is erősíti. Olyan ökoszisztéma épül ki, amelyben a termékek és szolgáltatásokra lepelként borul az AI, és egyben ki is tölti a közöttük lévő teret.
A mesterséges intelligencia körüli, két éve tartó felfokozott őrület most kezd egy kicsit csillapodni. Egyre több az olyan hang, amely megkérdőjelezi az agyonsztárolt AI hasznosságát, és felhánytorgatja, hogy ennek látható, kézzel fogható eredményeit nem nagyon tapasztalni a mindennapokban.
Tény és való, hogy manapság boldog-boldogtalan az AI varázsszóval akarja eladni a termékeit.
Ez a fogalom pedig sokszor nem több, mint egy jól hangzó, befektetők meggyőzésére szolgáló buzzword.
A világ egyik legfontosabb, és Európa kétségkívül legnagyobb technológiai szakkiállításán, a berlini IFA-n is rengeteg ilyet láttunk. Ám az is igaz, hogy az expón a Samsung egy olyan komplex, hatalmas, szó szerint egy egész csarnokot betöltő AI-vízióval állt elő, amely elég konkrét választ adott arra a kérdésre, hogy milyen szerepet tölthet be a mesterséges intelligencia a jövő, sőt a jelen mindennapjaiban.
Miért fontos ez?
A dél-koreai cég hosszú ideje a trendteremtők közé tartozik. A vállalat már igen régen belevágott egy olyan nagyszabású építkezésbe, amelynek célja egy komplex ökoszisztéma létrehozása volt. Ennek köszönhetően hatalmas, ezercsápú mutáns polipként, egyedülálló módon van jelen a szórakoztatóelektronikai-, a mobil-, az IT- és a háztartásigép-szektorban.
A Samsung egy egész standot szentelt az AI koncepciójának bemutatására.
Termékeivel mindenhol lehet találkozni. Így az utcán, a munkahelyen, a kertekben és az otthonokban egyaránt. Iszonyatos pénzeket költ kutatás-fejlesztésre és nem utolsó sorban kommunikációra.
Emiatt muszáj odafigyelni erre a konglomerátumra, mert amerre a Samsung mozdul, jó eséllyel arra megy a világ.
Azt nem lehet állítani, hogy minden szektorban egyformán erős, de például a globális tévés és okostelefon piacot magabiztosan uralja. Az egy dolog, hogy vannak gyárai, tud termékeket fejleszteni, de a szoftveres háttérben is stabil alapokkal bír.
A vállalat próbálja minél szélesebb területre kiterjeszteni a mesterséges intelligenciát.
Például SmartThings, a Tizen OS, valamint a Bixby révén régóta rendelkezik saját smart home és operációs rendszerrel, illetve személyiasszisztens-technológiával.
Aztán berúgta az ajtót az AI
Az elmúlt években a konszern egyre több mesterséges intelligencia alapú eljárást is bevezetett. Ezek közül a leglátványosabb az idén bemutatott Galaxy AI, amely generatív mesterséges intelligencia eljárásokat tartalmazó csomag.
Mára az AI gyakorlatilag a cég összes termékcsaládjánál megjelent valamilyen úton-módon az egyes modellekben.
Gyakorlatilag a mesterséges intelligencia egy finom hálóként borul rá a készülékekre, olykor láthatatlanul, teljesen a háttérben dolgozva. Jöjjön erre néhány konkrét példa.
Beszédfelismerés: A mesterséges intelligenciával megtámogatott Bixby az emberi élő beszédet is képes felismerni. Ennek révén például a telefon képes arra, hogy valós időben fordítson szöveget. De akár arra is, hogy a tévét megkérje a felhasználó, hogy ajánljon neki valamilyen kedvére való műsort, például egy jó thrillert.
Az AI mostanra a háztartási gépekhez is szervesen hozzátartozik.
Anyagfelismerés: A Bespoke AI mosógépek a beépített szenzoraik révén, illetve a felhasználóktól kapott információk értelmében képesek maguktól meghatározni, hogy mennyi és milyen szennyes ruhát pakoltak beléjük. Ezen adatok birtokában pedig automatikusan választják ki a programot és adagolják a vizet, valamint a mosószert.
Képfelismerés: A mesterséges intelligencián alapuló képanalízisnek köszönhetően az algoritmus ki tudja találni, hogy mit lát, pusztán a vizuális információk alapján.
Karikázással keresés: A Galaxy AI részeként érkező funkció biztosítja, hogy a felhasználó a telefonja révén bekarikázhasson egy területet, és ezt követően az elektronika célzottan erre keres rá. Felismeri, hogy mi látható a képen, és ezzel kapcsolatos releváns információkat jelenít meg.
A hűtő ajánl receptet, ami aztán megjelenik a tévén.
Tárgy detektálás: A fejlett képanalízist használják a cég fejlett robotporszívói is. A Bespoke Jet AI modellek képesek arra, hogy a kameráik segítségével felismerjék ha a szobában valamilyen nem teljesen szilárd állagú dolog, például kutyakaki található a padlón. Ezeket kikerülik, így kerülve azt el, hogy széthordják, szétkenjék a lakásban. De hasonló elven működik a hűtőszekrény tartalmának feltérképezése is.
Képalkotás: A mesterséges intelligencia a megadott utasítások vagy információk alapján magától képi tartalmak képet létrehozni a semmiből. Például az alacsonyabb felbontású vizuális jeleket képes ez a technológia kipótolni, azaz mesterségesen feljavítani. Így a televíziók, projektorok és monitorok képe élesebb, tehát jobb lesz.
A tévék képminőségének feljavításában is segíthet a mesterséges intelligencia.
Energiahatékonyság: A mesterséges intelligencia úgy módosítja az egyes beállításokat automatikusan, hogy a lehető legkevesebbet fogyasszon a termék.
Biztonság: A Samsung saját, digitális és fizikai elemeket is tartalmazó biztonsági rendszert fejlesztett a termékei számára. Ez az évekkel ezelőtt bemutatkozott Knox, amelynek legfrissebb verziója már többek között mesterséges intelligencia alapú titkosítási protokollokat is használ. A Knoxot mostanra már kiterjesztették a mobilok, IT eszközök és televíziók mellett a háztartási gépekre is. Sőt, az összekötött eszközök elméletileg egymás erőforrásait is használhatják a védekezés során.
Összefűz az AI
A Samsung stratégiájának következő lépcsőfoka az, hogy a termékeket közötti kapcsolatot az AI segítségével tegyék szorosabbá. Tehát például, hogy a telefon kameráján keresztül határozza meg a felhasználó, hogy mennyire szennyezettek a ruhák, és a mosógép ennek tudatában változtasson úgy az egyes paramétereken, hogy még takarékosabb és hatékonyabb legyen a munkavégzés.
Az eszközök közötti teret láthatatlanul tölti ki az AI.
Jó eséllyel már nem kell sokáig arra sem várni, hogy a mobiloknál megismert tolmács funkció feljavított verziója a televíziókban debütáljon virtuális szinkronszínészként. Az már most működik, hogy a hűtő a tartalmának ismeretében magától ajánljon receptet.
Ha pedig a felhasználó rábólint az ötletre, akkor a sütő teljesen automatikusan állítja be magát. Az embernek nem kell más tennie, mint betenni a nyers élelmiszert, és kivenni a kész finomságot. Menet közben pedig megnézheti a telefonján, hogy hogyan áll az étel, köszönhetően a sütőbe épített kamerának.
Az okos eszközök emellett képesek együtt dolgozni teljesen automatizált folyamatokban.
A légkondicionáló lekérheti az időjárás előrejelzést a telefontól, amely nem mellékesen utasíthatja az elektromos redőnyt, hogy lépjen működésbe vagy a légtisztító, hogy aktivizálja magát, mert a gazdái épp elindultak a munkahelyükről.
Mint egy nagy, mesterséges organizmus
Érték kritikák a céget régebben, amiért makacsul ragaszkodott a gyermekbetegségekkel küzdő megoldásaihoz. De ma már világosan látszik, hogy volt értelme kitartani a sokat szidott Tizen, SmartThings vagy Bixby mellett.
Ezek a saját platformok kiegészítve a mesterséges intelligencia funkciókkal lehetővé teszik, hogy a konszern még szorosabbra fűzze a kapcsolatot az ökoszisztémájának tagjai között.
Az így létrejövő okos rendszer pedig szabadon formálható digitális organizmusként képes arra, hogy az egyes elemeket a többiek hasznos funkcióival, akár erőforrásaival egészítse ki.
A cég bevallottan mindent be akar vonni az AI világába. Ezt maga Benjamin Braun, a Samsung Europe kommunikációs igazgatója közölte velem (is) az IFA-n.
Mindezt úgy, hogy ehhez nem kell külső szereplő segítéségét igénybe vennie, arra várnia vagy bármilyen kényelmetlen kompromisszumot megkötnie. Már most látszik, hogy a generatív és elemző AI funkciók, és a szintén a mesterséges intelligencián alapuló mélytanulásnak köszönhetően ráadásul ezek egyre jobbá válhatnak. Illetve az is ezer százalék, hogy ezek a szolgáltatások egyre szivárognak majd az olcsóbb kategóriákba. Így a vállalat egyre több és több eszközét vonja be az AI ökoszisztémába.
Új éra kezdődött.
Én is azok között voltam, akik régebben előszeretettel kritizálták a céget a már említett Bixby vagy a Tizen gyermekbetegségei miatt. De az idei IFA kiállításon helyére kattant néhány darab a kirakósban. Kicsit úgy éreztem magam, mint szegény Szauron, amikor meglátta Frodót egyensúlyozni a láva felett: Lelepleződött önnön ostobaságom, és ott állt előttem csupaszon a Samsung terve. De a Sötét Úrral szemben én emiatt egyáltalán nem bánkódok, hiszen ez ez a stratégia abszolút életképesnek és hasznosnak tűnik, ami akár az én életemet is kényelmesebbé teheti.
Természetesen más piaci szereplők is mozdultak az AI irányába, azonban ennyire strukturált, logikus és szerteágazó, valamint rengeteg módon kapcsolódó rendszert senki sem hozott létre.
Nem lenne meglepő, ha idővel a konkurensek is ebbe az irányba mozdulnának. Ám az is igaz, hogy a korábban említett szerteágazó tevékenységi kör, és számos területen kiépített erős pozíciók miatt, az amit a dél-koreai cég véghez vitt, az a többiek számára jelenleg másolhatatlan.
Borítókép: Benjamin Braun, a Samsung európai központjának marketingigazgatója a berlini IFA-n tartott előadást.
The post Hatalmas, lüktető mechanikus-digitális aggyá formálná egész ökoszisztémáját a világ egyik legnagyobb tech cége appeared first on Forbes.hu.