Nem lesz többé Packeta Magyarországon. De akkor mi lesz?

A magyar Foxpost nyáron került egy tulajdonba a másik csomagküldő szolgáltatással, a cseh Packetával, ezzel az ország legnagyobb csomagátadó hálózata jött létre. Az nyitott kérdés volt, hogy melyik márkanévvel működnek tovább a magyar piacon. Végül a Foxpost neve csengett jobban – tudta meg elsőként a Forbes.hu.

Mi a döntés?

A nyári felvásárlás után döntöttek is a Foxpost-Packeta hálózat új tulajdonosai: elsőként a Forbes.hu-val közölték a felek, hogy a magyar márkanév, vagyis a Foxpost mellett teszik le voksukat.

Vagyis a rókás névvel és arculattal működnek tovább, a Packeta márkanevet szép lassan kivezetik, a Packeta-csomagautomaták arculatát pedig fokozatosan frissíteni fogják.

Eltúlozva: a cseh Packeta megette a magyar Foxpostot, a magyar Foxpost pedig most a cseh Packetát fogja. A döntés egyébként már október elején megszületett, de idáig vártak a bejelentéssel. Tűzoltás a márkákat ért panaszáradat miatt? Nem valószínű.

Több ebből

Nagy Márton utasította a GVH-t, hogy nézzen a webshopok és futárcégek körmére
Újabb csomagküldő szolgáltatónál fokozódik a káosz: téves küldemények, elmaradó kiszállítások

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ritka, hogy a külföldi vevő érkezése után az eredeti magyar alapítót is visszavárják – hát még az, hogy a magyar cégnevet tartják meg.

Bengyel Ádám, a Foxpost társalapítója marad a vezérigazgatói tisztségben, és az integráció után is számítanak minden packetás és foxpostos munkatársra.

Igaz, az egyik vezetői pozíció végül megszűnik – hogy pontosan kié, és hogy ez a Foxpost vagy a Packeta Hungary üzemeltetőcégében fog-e megtörténni, azt nem tisztázták.

A két cég, a Foxpost Zrt. és a Packeta Hungary Kft. összehangolása most is zajlik, de nagy változások idén már nem várhatók az operációban. Most inkább arra fókuszálnak, hogy az év végi szezont minél zökkenőmentesebben vegyék.

Mire kell figyelni?

Ami az ünnepeket illeti, van is miért aggódni. Tavasszal a Foxpost rendszerét fektette ki a Vinted online ruhapiac egyik akciója, majd a Packeta is csúnyán összeomlott, főként a Temu és a Vinted miatt. Már az Emaghoz tartozó Samedaynél is fokozódik a káosz.

Mindegyik eset nagy port kavart a felhasználók körében, heteket késnek a csomagok, a Packeta új raktárhelyiséggel és alvállalkozókkal próbálja menteni a helyzetet.

És még csak most jön az év végi hajrá a magyar e-kereskedelemben black fridayjel, karácsonnyal. Felkötheti a gatyát a hazai kiscsomag-logisztika, pláne mert már Nagy Márton is arra utasítja a Versenyhivatalt, hogy nézzen a webshopok és futárcégek körmére.

TEMU-AKTÁK

2024 a Temu éve. Rovat a Forbes.hu-n: hírek, iparági pletykák, mérések, elemzések, túlélési stratégiák Vaszkó Ivánnal.

Legutóbb: ennyit kaszál itthon a Temu. A rovat eddig megjelent cikkeiért kattints ide!

Mit mond a Foxpost?

PR-szempontból szerencsétlen egybeesés, hogy épp a felhasználói össztűz után jelentik be a Packeta név kivezetését. Elég csak ránézni a Packeta posztjaira, hogy milyen indulatokat és gyűlöletet szítottak az elmúlt idők logisztikai problémái.

Bárhogy is legyen, a közleményben Bengyel Ádám úgy fogalmaz: márkaismertségi okokból döntöttek a Foxpost név mellett.

„A Foxpost Magyarország első, máig működő és legkedveltebb csomagautomata márkája, ami szerepet játszott a tulajdonosok döntésében. (…) Lehetővé teszi, hogy kamatoztassuk a márkaismertség előnyeit, miközben az együttműködés új lehetőségeket teremt a fejlesztéshez és növekedéshez.”

Biztos, ami biztos, én is rákérdeztem a Foxpostnál, hogy van-e a Packeta márkakivezetésének bármi köze a temus és vintedes kritikákhoz, és hogy közrejátszott-e a döntésben a márkahírnév lehetséges gyengülése. Azt válaszolták, hogy a „két dolognak semmi köze egymáshoz”.

Előzmények

A Foxpost kezdetek óta a csomagautomaták köré építette ökoszisztémáját, nem úgy, mint a legtöbb kiscsomagos szolgáltatás. Ennek a fókusznak is köszönhető, hogy a Foxpost Zrt. tíz év működés után, 2023-ban már 8,2 milliárd forinthoz közeli árbevétellel zárt (a 2022-es 4,2 milliárd és a 2021-es 2,3 milliárd után), és tavaly közel 300 millió forint adózott nyereséget termelt.

A korábbi Foxpost tulajdonosok, a Veres Tibor milliárdoshoz (a negyedik leggazdagabb magyarhoz) köthető Wallis csoport, valamint a Trueway júniusban jelentették be, hogy eladják a céget egy, a Packetát is tulajdonló nemzetközi befektetői konzorciumnak. Augusztusban vált véglegessé a felvásárlás.

A vevők, a CVC Capital Partners és az EMMA Capital Group szeptemberben döntötték el, hogy egyesítik a Foxpostot a Packetával. Akkor még nem tudhattuk, milyen névvel folytatják.

Most már igen, sőt az egyesüléssel a Foxpost lesz az ország legnagyobb csomagátvételi hálózata. Év végéig – a házhozszállítás mellett – már közel 3100 csomagautomata és 1700 csomagátvételi pont fog tartozni hozzájuk, megelőzve ezzel a GLS-t, az Easyboxot vagy az MPL-t is.

Kinek hány csomagautomatája van itthon?

GLS: 1918 db
Foxpost: 1560 db
Sameday: 1090 db
Packeta: 1032 db
MPL: 567 db
Alzabox: 336 db
Express One: 22 db
DPD: 9 db

Forrás: PwC (2024. október 10-i adatok)

The post Nem lesz többé Packeta Magyarországon. De akkor mi lesz? appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed