Az egyik leggyakoribb bőrbetegségnek számít az ekcéma. Kialakulásában sok minden szerepet játszhat, azonban az tény, hogy a környezeti hatásoknak, az életmódunknak és persze a stressznek is nagy szerepe van a kialakulásában. Mutatjuk is, hogy milyen anyagok, környezeti és egyéb tényezők lehetnek okai az ekcéma kialakulásának, és mit is tehetünk a tünetek csökkentése érdekében!
Az ekcémát nevezik még atópiás dermatitisznek is. Az ekcémás emberek gyakran túlműködő immunrendszerrel rendelkeznek, amely a gyulladás előidézésével reagál a helyi irritáló anyagokra vagy allergénekre.
Az ekcémának számos kockázati tényezője is van, például a stressz, a családi kórtörténet, illetve az allergének. Sokan azt gondolják, hogy az ekcéma egy fertőző betegség, pedig ez egyáltalán nincs így.
A környezetünkben található speciális anyagok és termékek ekcémát válthatnak ki. Általában ezek a triggerek felelősek a kontakt dermatitisz kialakulásáért. Az ekcéma nagyon gyakori az olyan emberek esetében, akik bizonyos tisztítószereket és vegyi anyagokat használnak a munkájuk során.
Az ekcéma és az allergia két különböző állapot, de nagyon gyakran összefüggenek. Ez azért van, mert bizonyos kontakt allergének kontakt dermatitiszt okoznak. Az ételallergia és még a szénanátha is kiválthatja az ekcémát, amely ilyenkor sokféle tünetet okozhat: viszkető, száraz bőr, vörös és irritált bőr.
Az ekcéma kialakulása és az immunrendszer működése és egészsége között is szoros a kapcsolat. Igaz, hogy az ekcéma nem egy autoimmun betegség, azonban bármilyen immunrendszeri probléma szinte azonnal az ekcéma tüneteinek fellángolását idézheti elő. Ilyenkor nem egy immunrendszeri betegségről van szó, azonban valamilyen szintű gyulladás mindig kialakul a szervezetben.
Az ekcéma kialakulásában nagy szerepet játszik a száraz bőr, éppen ezért nagyon fontos a bőr rendszeres hidratálása. Amikor a bőrünk nagyon kiszárad, akkor érzékenyebb lesz az allergénekre és az irritáló anyagokra. Zuhanyozást követően törülközzünk meg, és kenjük be a bőrtípusunknak megfelelő krémmel, testápolóval a testünket. Ezzel is csökkenthetjük az ekcéma tüneteinek fellángolását.
Irritáló anyagok is okai lehetnek az ekcéma kialakulásának és a tünetek fellángolásának. A potenciális allergének a saját otthonunkban is fellelhetők: habfürdő, sampon, mosószer, vegyi anyagok, tisztítószerek, mosogatószer, parfüm, tusfürdő. Még a zöldségesnél vásárolt gyümölcsök és zöldségek is kiválthatnak ekcémát abban az esetben, ha azokat előzőleg valamilyen vegyi anyaggal kezelték. Lehet, hogy nem vagyunk allergiások az olyan dolgokra, mint cigarettafüst vagy poliészter, gyapjú anyagok, de ezek is a tünetek fellángolását okozhatják, amennyiben kapcsolatba kerülünk velük. Még az erős izzadás is előhozhatja az ekcéma tüneteit.
Néhány ekcémában szenvedő ember tünetei szintén felerősödnek érzelmi stressz hatására. Éppen ezért a jó mentális egészség megőrzése létfontosságú szerepet játszik az ekcéma tüneteinek megelőzésében. A stressz és a szorongás önmagában nem okoz ekcémát, azonban fellángolást válthat ki, és súlyosbíthatja a tüneteket.
Az ekcéma kiváltó okai közé tartozhat még az élelmiszer- és a környezeti allergia. Az allergiás emberek nagyobb eséllyel rendelkeznek ekcémával, mint azok a személyek, akik nem allergiások semmire. Az allergia fokozhatja az ekcéma tüneteit. Ha allergiások vagyunk valamilyen anyagra vagy termékre, akkor az immunrendszer túlreagálja, és gyulladásos választ hoz létre. Néhány embernél ez bőrkiütést vagy irritációt okoz.
Hogyan előzhetjük meg az ekcéma kiváltó okait? Átfogó bőrápolási rutin kialakításával. Jó, ha úgynevezett ekcémadiétát tartunk, amely zömében gyulladáscsökkentő táplálékokat tartalmaz. Nagyon lényeges a stressz csökkentése, illetve a fényterápia is sokat segíthet a tünetek csökkentésében vagy megszüntetésében.