A házijuh ősének tartott muflon eredetileg Törökországban, Örményországban, Irakban és Iránban fordult elő, az újkőkorszak idején telepítették be Ciprus szigetére. A történelmi Magyarországra az 1860-as években Korzikáról hozták be, ma már hazánk valamennyi középhegységében megtalálható a faj.
A Kőszegi-hegységben is szép számú muflon él, ám a kiváló érzékszervekkel rendelkező, rendkívül éber állatokat a csendes megfigyelő is csak nagy szerencsével láthatja. A Kőszegi-hegységben többségében a valószínűleg az osztrák grófok vadaskertjeiből szökött muflonok élnek, bár hazai telepítés is történt a 70-80-as években.
Tóth László kerületvezető vadász a Szombathelyi Erdészeti Zrt. közösségi oldalán közzétett videóban arról is mesél, miért fontos a muflonoknak a vadetetők körüli nyugalom biztosítása, miközben elmondja, hogy idén a párzási időszakuk, az üzekedés korábban kezdődött.
A szerelmi nász idején a párt kereső muflon kos búgó hangját nevezik berregésnek. A juhokért folytatott harc komoly összecsapásokkal jár: a kosok nagy távolságból, nagy sebességgel fejjel rohannak egymásnak. Az ütközés erős hanghatással jár, ez a kopogás.
A bárányok húsvét körül jönnek világra.
Ízelítő a kosok összecsapásáról
The post Berregő muflonok szerelmi nászától hangosak az erdők first appeared on Sokszínű vidék.