Megsemmisült a NASA NEOWISE nevű űrtávcsöve november 1-jén, pénteken – írja a Space.com. Ezzel véget ért az eszköz 15 éve tartó küldetése, amely során mintegy 3000 földközeli objektumot figyelt meg, köztük aszteroidákat és üstökösöket. A NASA november 2-án az X-en jelentette be, hogy az azt megelőző napon űrtávcsövük – a tervek szerint – porrá égett a Föld légkörében.
Az eszközt 2009 decemberében bocsátották fel, ám ekkor még a WISE nevet viselte. Feladata az volt, hogy infravörös sugarak segítségével figyelje meg az univerzum különböző égitesteit. Működése alatt rengeteg új galaxist, fekete lyukat és csillagot fedezett fel, 2011 februárjára azonban kifogyott a megfelelő üzemeléséhez szükséges hűtőanyag, ezért leállították.
2013 decemberében azonban felélesztették az eszközt, ettől kezdve NEOWISE-nak nevezték. Ekkor már nem volt képes olyan messzire ellátni, hogy korábbi tevékenységét folytassa, ezért új feladatot kapott: a földközeli objektumokat kellett megfigyelni, mivel kiderült, hogy nagyon ügyesen képes kiszúrni az aszteroidákat.
A NEOWISE pusztulásáért a jelenleg is tartó szoláris maximum a felelős, vagyis az, hogy a Nap 11 éves ciklusának legaktívabb szakaszát éli. Ilyenkor a szokásosnál jóval több és erősebb napszél, geomágneses vihar éri a Földet, amelyek felmelegítik és megnövelik bolygónk légkörét.
Az eszköz utódja, a kifejezetten földközeli objektumok megfigyelésére tervezett NEO Surveyor űrtávcső lesz, amelyet a tervek szerint 2027-ben bocsátanak majd fel.
The post Porrá égett a NASA űrtávcsöve first appeared on 24.hu.