A zeneterápia egy kreatív művészeti terápia, amely során különböző művészeti alapú módszereket és kreatív folyamatokat alkalmaznak a testi és lelki gyógyulás érdekben. A zeneterapeuták magas fokú képesítéssel rendelkeznek mind a pszichológia, mind a zene területén. Olyan élményeket nyújtanak a klienseknek, hogy az sokféle módon segíti a gyógyulásukat fizikailag és mentálisan is. A zene gyógymódként való használatát már évszázadok óta alkalmazzák a különböző kultúrákban, de igazából csak 1940-től számít hatékony és alaposan kidolgozott terápiás módszernek, és ettől kezdve alkalmazzák a hatékony gyógyítás érdekében.
A zeneterápiának számos bizonyított előnye van, mégpedig mentális, spirituális, fizikai, társadalmi és érzelmi területeken is.
A szorongásos rendellenesség nagyon sok felnőttet érint. Sokan közülük olyan tünetekről számolnak be, mint szélsőséges félelem, gyakori bizonytalanság és a jövő miatti aggodalom. A zeneterápia azonban segíthet a szorongás fizikai és mentális tüneteinek enyhítésében.
A depresszió is nagyon sok embert érint nemcsak hazánkban, hanem világszerte. A depresszió gyakori tünetei közé tartozik a reménytelenség érzése, az alacsony energiaszint és az örömre való képtelenség. A zeneterápia azonban nagyon hatékony lehet a depresszió kezelésére is.
A stressz növeli a légzésszámot, a pulzusszámot, az ingerlékenységet és a nyugtalanságot, azonban a zeneterápia során az egyenletes ritmus pozitívan hat mind a pulzusra, mind a légzésre. A terápia során a zenei élmények nagyon is alkalmasak a stressz enyhítésére. A zeneterapeuták gyakran társítják a zeneterápiát a progresszív izomlazítással.
A zenét az agy limbikus rendszere dolgozza fel, ami más érzelmi feldolgozó és szabályozó rendszerek tárháza, amely befolyásolja, hogy egyes dalokat szomorúnak vagy éppen vidámnak titulálunk.
A zeneterápia leggyakoribb alkalmazása a fizikai rehabilitáció terén van. A mozgás és a ritmus párosítása ugyanis nagyon hatékony módja és módszere a rehabilitációnak. A zeneterápia olyan fiziológiai változásokat is elősegíthet, mint a jobb légzés, a csökkent vérnyomás, a szabályozott pulzusszám, a megnövekedett izomerő, a megnövelt mozgástartomány és a fejlett finommotoros készségek.
A zeneterápia minden korosztálynak javasolható. A jóllét számos különböző aspektusát segíti: kognitív, társadalmi, fizikai, érzelmi.
A kutatások szerint a következő betegségek és állapotok esetén lehet nagyon hasznos: demencia, fogyatékosság, akut és krónikus fájdalom, szorongásos rendellenességek, tanulási nehézségek, rákos megbetegedés, hangulati rendellenességek, Parkinson-kór, agyvérzés.
A kutatások szerint a zeneterápia segít felfedezni és megérteni az érzelmeinket, csökkenti a szorongást és a depressziót, erősíti a kommunikációs készségeket, erősíti az önbizalmat, enyhíti a stressz-szintet. További előnye, hogy javítja a fizikai koordinációt, a motoros funkciókat, a mozgást és az életminőséget.