Ókori hadisten tiszteletére szánt áldozati ajándékot találtak egy 1800 éves, a római korra datálható erődítmény feltárása során – számol be a Live Science. A lelőhely a mai Georgia (korábbi hivatalos magyar nevén Grúzia) területén található.
A lengyel-georgiai régészcsapat szerint a vékony, görög feliratos lemez Jupiter Dolichenusnak, a római katonák által különösen tisztelt istenségnek szentelt áldozat volt.
Ő volt a háború és a győzelem istene
– mondta Natalia Lockley, a Varsói Egyetem munkatársa és a csapat tagja.
Az isten neve a római Jupiter, az ég, a vihar és a villámlás urának nevét ötvözi Dolichenuséval, a mennydörgés istenével. Utóbbi isten kultusza a mai Törökország területén fekvő Doliche városában összpontosult, Jupiter Dolichenus kultusza viszont az egész Római Birodalomban elterjedt, és az i. sz. 1. és 3. század között érte el csúcspontját.
A Gonio-Apsaros erődként ismert római katonai helyszínen valószínűleg rejtőzik egy Jupiter Dolichenusnak szentelt szentély, a régészek remélik, hogy a maradványokat idővel megtalálják. Lockley szerint lehetséges, hogy a katonák ebben a szentélyben ajánlhatták fel az aranytárgyat, talán úgy, hogy egy falon vagy oltáron helyezték el. A hadistennek való felajánlással a katonák valószínűleg győzelemre törekednek.
Az erődben egyéb leletek, köztük egy mozaik maradványai is előkerültek. Ez egy olyan házban volt, amelyet a helyőrség parancsnoka használt.
The post Ókori aranykincset és mozaikot találtak first appeared on National Geographic.