A Japánból származó wangiri a mobiltelefonoknak köszönhetően vált az egyik legelterjedtebb csalástípussá – figyelmeztetnek az MNB Pénzügyi Navigátor oldalán.
A módszer lényege, hogy a csalók tömegesen generált számítógépes hívások részeként ismeretlen, általában külföldi – jellemzően 2-essel kezdődő országhívóval rendelkező afrikai vagy 5-össel kezdődő országhívóval rendelkező közép-amerikai – számról hívják fel áldozataikat, ám a hívást egy-két csöngés után bontják a visszahívás reményében. A visszahívás azonban a belföldinél magasabb tarifán zajlik, és a csalás akkor is eredményes, ha a hívás látszólag sikertelen: például folyamatosan kicsöng vagy épp nem csöng ki, hanem vonalszakadást vagy folyamatosan foglaltat jelez.
Mit tegyünk, hogy ne váljunk ilyen csalás áldozatává?
Kezeljük óvatosan, fenntartással a kéretlen, különösen külföldi számról indított telefonhívásokat!
Ne vegyük fel a telefont, ha híváskor ismeretlen külföldi hívószámot jelez ki a telefonunk, és ne is hívjuk vissza rögtön – először ellenőrizzük azt! Különösen legyünk óvatosak akkor, ha olyan külföldi számról hívnak minket, ahol nem él ismerősünk vagy ahonnan nem várunk hívást, illetve, ha az országhívó 2-essel vagy 5-össel kezdődik (lásd fentebb: afrikai és közép-amerikai azonosítók)!
Egy internetes kereséssel utánajárhatunk annak, hogy az adott telefonszámmal kapcsolatban felmerül-e a csalás gyanúja: ha igen, nagy valószínűséggel találunk ezzel kapcsolatos információt a világhálón.
Az ismeretlen előhívószámokról érkező külföldi hívások egyedileg és csoportosan is letilthatók. Az egyedi hívószámokat a készülék beállításaiban lehet letiltani, míg az előhívószámok csoportos letiltása a szolgáltató ügyfélszolgálatán kérhető.
The post MNB: akit ilyen telefonszámról hívnak, ne vegye fel! first appeared on 24.hu.