Tápanyagokra igenis szükségünk van – a mikro- és makrotápanyagok fontossága

Úton-útfélen mindig azt halljuk, hogy foglalkozzunk az egészségünkkel. Ha nem olyan az életünk, hogy napi ötször vagy négyszer tudunk egészséges táplálékokat magunkhoz venni, akkor legalább kiegészítőket szedjünk. Főleg, ahogy idősebbek vagyunk, úgy van és lesz egyre több és nagyobb szükségünk a tápanyagok bevitelére, hiszen nem mindegy, hogyan és milyen tempóban öregszünk. A tudomány mindig feltár a tápanyagokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal kapcsolatban olyan tényeket, amelyek meglehetősen meglepőek.

A magnéziumot mindenki ismeri, tudjuk, hogy fontos szerepe van több testi funkcióban, és a szervezetünk igényli is ezt az ásványi anyagot. Egyes leírások alapján ha magas a vérnyomásunk, a magnéziumra még ebben az esetben is számíthatunk. Nem feltétlenül szükséges kiegészítőkhöz folyamodnunk, hiszen nagyon sok táplálék gazdag forrása ennek az ásványi anyagnak, például a spenót, a mogyoró, a mandula, a bab. Ezek a táplálékok nem mellesleg rostokban is bővelkednek, ellenben csak alacsony nátriumtartalmúak, és ezek a hatások aktívan segítik a magas vérnyomás csökkenését.

Ha nincs elegendő D-vitamin a szervezetünkben, akkor is sokféle egészségi problémával kell számolnunk, többek között a csontjaink egészsége kerül nagy veszélybe. A legújabb kutatások szerint az alacsony D-vitamin-szint még a korai halálozás és a szívroham kockázatait is megnövelheti. A kutatók emellett összefüggésbe hozták a D-vitamin alacsony szintjét a szívbetegséggel, a cukorbetegséggel, az elhízással, illetve a krónikus vesebetegséggel.

Az egészséges táplálkozás alapja az úgynevezett színes táplálkozás, azaz ha sok-sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk rendszeresen. Ezek a táplálékok olyan fitokémiai anyagokat, azaz flavonoidokat tartalmaznak, amelyek a zöldségek és a gyümölcsök élénkségét és sokszínűségét adják. A flavonoidok nemcsak a megismerésben lehetnek a segítségünkre, hanem a jobb memóriát is lehetővé teszik.

Az antioxidáns vitaminok – mint amilyen az E-, D- és A-vitamin – rendszeres szedése, fogyasztása csökkenti a megfázás kialakulásának esélyét, illetve a tüdőbetegségek kialakulását. Ezek a vitaminok nemcsak az immunrendszert erősítik meg nagyon sikeresen, de jelentősen csökkentik a légzőszervi betegségek kialakulását is.

Egy kutatás során azt vizsgálták, hogy ezek a vitaminok milyen hatást gyakorolnak az emberi egészségre. Megállapították, hogy ezek az antioxidáns vitaminok csökkentik az olyan betegségek kialakulásának kockázatait, mint például megfázás, asztma vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség. A-vitaminban gazdag a máj, a sárgarépa és a sötétzöld leveles zöldségek. Sok E-vitamint tartalmaznak a növényi olajok, a diófélék és a magvak, míg D-vitaminban bővelkednek a halak és a gombák.

A szervezet számára nagyon fontosak a makrotápanyagok is, mint például fehérjék, zsírok, szénhidrátok és a víz. A fehérje létfontosságú a szervezet számára, ugyanis a szerveink, a bőrünk, a szöveteink, a csontjaink és hajunk is elsősorban fehérjéből épülnek fel. A fehérjék alkotják az enzimeket, amelyek segítenek a táplálékok megemésztésében; néhány hormont, amelyek testi funkciókat szabályoznak. A fehérjék az agy számára is fontos szerepet töltenek be, mert lehetővé teszik, hogy az idegrendszeren keresztül kommunikáljon a testünkkel. Az izmaink felépítésében és fenntartásában is szerepük van. A hús, a tejtermékek, a tojás, a hal, a hüvelyesek mind kiváló fehérjeforrások.

A testünk lebontja a szénhidrátokat, és energiaként használja azokat. Az összetett szénhidrátok lebontásához több idő szükséges, így több energiát is nyerhetünk azokból. A teljes kiőrlésű gabonák (mint a quiona, a barna rizs), a hüvelyesek és a zöldségek sok összetett szénhidrátot tartalmaznak.

A zsírok javítják az agy működését, mivel az agyunk és idegrendszerünk neuronjai zsírból is állnak. Három fő zsírtípus létezik: telített zsír, transzzsír és telítetlen zsír. A telítetlen zsírok kulcsfontosságúak az egészség szempontjából. Ide tartoznak az omega-3 zsírsavak, melyek gazdag forrásai a halak, a diófélék és a magvak, mint a lenmag.

A víz is maktrotápanyagnak számít. Energiát biztosít, fontos a keringési rendszer számára. Fontos a rendszeres vízivás, mivel a kiszáradás veszélyes lehet.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed