A youtuberből először színésszé, majd pankrátorrá avanzsált Logan Paul kriptovaluta-kereskedésből szerzett haszon miatt került botrányba: valószínűsíthető, hogy rajongói félrevezetésével tett szert az ebből befolyó összegekre – írja a BBC. Logan Paul annak a Jake Paulnak a bátyja, aki nemrég Mike Tyson ellen bokszolt.
Logan Pault azzal vádolják, hogy úgy népszerűsített különféle kriptobefektetéseket, hogy nem tisztázta, hogy pénzügyi haszna származik azokból. A 29 éves sztár több, mint 23 milliós követőbázissal rendelkezik a YouTube-on, a Forbes listáján pedig a legjobban fizetett youtuberként szerepelt 2017-ben, 2018-ban, és 2021-ben is.
Ezzel párhuzamosan a youtubert épp a becsődölt CryptoZoo nevű kriptovalutákat használó játékprojektje miatt perelik annak befektetői.
Nem sokkal azelőtt, hogy Paul megemlített volna egy bizonyos kriptovalutát a Twitter profilján, egy, az ő publikus kriptotárcájához köthető anonim tárca nagy mennyiséget vásárolt az említett valutából.
Paul hónapokon keresztül nem volt hajlandó válaszolni a BBC megkereséseire, azonban végül interjúra hívta a lap munkatársait a Puerto Ricó-i edzőtermébe, ahol helyette egy Logan Paul hasonmás jelent meg a találkozón egy tömeg kíséretében, akik hangosan ócsárolni kezdték a sajtóorgánumot.
A BBC percekkel a találkozó után levelet kapott Paul ügyvédjétől, amiben a lehetséges következményekre figyelmeztették a brit közszolgálati csatornát, amennyiben nyilvánosságra hozzák az ügy részleteit.
Mémvaluták
Logan Paul még 2014-ben, a Vine nevű videós platformon robbant be több, mint 3 milliós követőbázissal, a YouTube-ra költözve pedig tovább növekedett a népszerűsége.
Azonban csak három évvel ezelőtt kezdett kriptovalutával kapcsolatos tartalmakat feltölteni a profiljaira. Ezekben rendkívül instabil és rizikós valutákat, úgynevezett „meme coinokat” népszerűsített a többnyire kiskorúakból álló közönségének. Ezeknek a valutáknak a sajátossága, hogy épp aktuálisan felpörgött online mémekből nőnek ki, és az értékük a hirtelen jött népszerűség után szinte mindig gyorsan le is esik a nullára.
Paul az Elon Musk személyére építő Elongate névre keresztelt kriptovalutát is népszerűsítette a megjelenése után, 6000 százalékos növekedéssel duzzasztva annak értékét. Az ilyen valuták instabilitását szemléltetve ez a kiugró növekedés csupán az említés utáni pár órát élte túl, mielőtt teljesen bedőlt.
Nincs rá egyértelmű bizonyíték, hogy mik voltak Logan Paul szándékai a valuta népszerűsítésével, viszont egyértelmű, hogy ez volt a felelős a radikális értéknövekedésért.
Will Gotsegen tech újságíró szerint a kriptokereskedelem fő hajtóereje a közösségi média és az influenszerek, és állítja, ha egy olyan népszerű influenszer, mint Logan Paul, népszerűsíteni kezd egy kriptovalutát, akkor a követői magától értetődően maguk is hajlandóak lesznek befektetni abba.
A legtöbb kriptotárca tranzakcióit és számlatörténetét egyébként alapvetően bárki megnézheti, azonban a tulajdonosa dönthet úgy, hogy anonim marad. Onnantól, hogy egy tárcához valaki a nevét is adja, nyilvánossá válik.
A BBC kutatásai szerint a fentebb említett anonim tárcára 2021-ben több utalás is érkezett egy Paul által birtokolt nyilvános tárcáról, majd nem sokkal ezt követően az anonim fél kereskedni kezdett az adott kriptovalutával. Ugyanerre a tárcára érkezett utalás Elongate valutában, közvetlen azelőtt, hogy Paul promotálni kezdte azt 2021 májusában.
Nem sokkal ezután egy másik Elon Musk tematikájú valuta is felbukkant a számlán, majd ezután Paul a Twitteren arról posztolt, hogy úgy érzi, „ez most ki fog lőni”. A poszt előtt egy órával az anonim tárca 120 ezer dollár értékben vásárolt az említett valutából, aminek az értéke a poszt megjelenése után valóban ugrásszerűen megnőtt.
Ez a történet szinte egy az egyben megismétlődött nem sokkal ezután egy Dink Doink névre keresztelt kriptovalutával, ahol egy másik anonim tárca vásárolt belőle nagy mennyiséget, szintén Logan Paul promóciója előtt nem sokkal.
Paul kitartóan tagadja, hogy bármelyik anonim tárcához köze lenne.
Gary Gensler, az Egyesült Államok Tőzsdefelügyeletének vezetője szerint minden közszereplő, aki kriptovalutákat népszerűsít, köteles nyilvánosságra hozni, hogy profitál-e belőle, és ha igen, akkor mennyit. Ezt Logan Paul mindegyik esetben elmulasztotta.
The post Rajongói megtévesztésével vádolják a népszerű youtubert first appeared on 24.hu.