Az elmúlt egy évben kőkemény kínzásnak vetettük alá a Lenovo ThinkPad T14 laptopot, aminek egyik extrája, hogy tartós, emiatt papíron ideális társa lehet annak, aki sokat hurcolja a gépét.
A Lenovo ThinkPad T14 Gen4 egy ízig-vérig üzleti laptop, amely a hasonló teljesítményű és kijelzőjű hordozható számítógépek jó részénél drágább. Viszont cserébe azoknál sokkal-sokkal többet kibír, legalábbis elméletben.
Ezáltal pedig ideális társa lehet azoknak, akik sokat utaznak, akiknél a notebook az élete jó részét táskában tölti, kitéve ütéseknek, nedvességnek, hónak, fagynak és párának.
Azt vizsgáltuk, hogy tényleg bírja-e a kiképzést.
Az elmúlt durván egy évben kőkemény kínzásnak tettem ki ezt a szegény gépet: Repültem, vonatoztam vele ipari mennyiséget, voltunk együtt rengeteg konferencián, expón , várakoztunk órákat reptéren, pályaudvaron, plusz az átlagos hétköznapokon megbicikliztettem a fővárosban, hiszen otthon és az irodában is használom.
Most pedig eljött az idő, hogy megnézzem, a valóságban mi igaz abból, amit a strapabírásról állít a cég. Azaz, hogy tényleg megéri-e a magasabb ár egy tartóssággal kecsegtető ThinkPad gépért.
A következő szempontokat vizsgáltam:
Mennyit változott a külső
Mi a helyzet a csatlakozókkal
Gyengült-e az akkumulátor
Rosszabb lett-e a képernyő
Romlott-e a teljesítmény, mi a helyzet a melegedéssel
Vacakol-e a klaviatúra és az egér
Külső
A legtöbb laptop hamar megviselté válik a mobilis élet során. Azonban a ThinkPad T14 Gen4 gyakorlatilag úgy néz ki, mintha most gurult volna ki a gyárból.
A sarkán lett egy kis kopás. Ennyi.
Nincsenek rajta karcolások, ütésnyomok, csak a zsanérok és egyik sarka kopott meg minimális mértékben, a külseje tehát kellően ellenálló. Nem kell miatta szégyenkezni, vagy matricákkal takargatni a hibákat.
Csatlakozók
A laptopoknál sajnos előfordul, hogy a csatlakozóik lötyögni kezdenek vagy elromlanak, emiatt a gép nem érzékeli a rádugott eszközt. Itt viszont ilyen gond nincs. Szerencsére, mert ez egy igen bosszantó hiba, ami általában a rossz konstrukcióra vezethető vissza, és ami szervizben cserével orvosolható.
Akkumulátor
A szoftveres adatok szerint az akkumulátor kapacitása 52,57 Wh-ról, 46,5 százalékra esett, tehát mintegy 12 százalékkal csökkent. Ez sajnos elkerülhetetlen, és tény, hogy gyakorlatilag minden nap be volt kapcsolva.
Az üzemidő így 100 százalékos töltöttség és 50 százalékos fényerő mellett, általános irodai szoftverek futtatása, levelezés és netezés mellett így mintegy 7,3 óra. Ez az érték átlagosnak számít, és az látszik, hogy ha valaki éveken át használja, akkor az akkumulátor cserét itt sem fogja megúszni.
Képernyő
Sok laptopnál megfigyelhető, hogy egy idő után csökken a fényerő vagy a háttérvilágítás anomáliái miatt foltos-felhős lesz a kijelző. Ez pedig zavaró, és azzal jár, hogy romlik a színhűség. Na, a T14 Gen4 ilyen hibákat egyáltalán nem produkált szerencsére. Olyan, mint új korában.
A kép minősége és a fényerő továbbra is remek. De az akkumulátor kapacitás és így az üzemidő csökkent.
Gyakran előfordul, hogy a hordozható számítógépek zsanérjai meggyengülnek, emiatt a képernyő lötyögni kezd, ami iszonyatosan idegesítő tud lenni. E téren a Lenovo hagyományosan erős, rendelkezik egy pár fontos szabadalommal, és egyes vetélytársaival jogi csatározásba kezdett az elmúlt években, mondván ellopták az ötletüket. Ezek után alapelvárás volt, hogy ezzel az alkatrésszel itt se legyen probléma, és a modell nem is okozott csalódást.
Teljesítmény
Az elmúlt egy évben telepakoltam mindenféle ilyen-olyan alkalmazásokkal, például dokumentum konvertálóval, szerkesztő szoftverekkel, de gyakorlatilag semmit sem lassult. A hűtése továbbra is kifogástalanul működik, ami arra utal, hogy jó minőségű pasztát használtak benne, és a szellőzőrendszer kialakítása megfelelő, hiszen nem akadt el benne a por. Zavaró átmelegedés továbbra sem tapasztalható!
Billentyűzet és egér
Kevés annál idegesítőbb dolog van, mint mikor egy laptop gombjai lötyögőssé válnak, esetleg kifordulnak a helyükről, legalábbis akkor, ha az ember sokat gépel. Illetve arra is akad példa, hogy a beépített egér kezd makacskodni, mozogni a készülékházban. Itt ilyen jellegű probléma nem jelentkezet.
A billentyűzet és az egér is hibátlan maradt.
Megéri az extra pénzt?
Az intenzíven mobilis életmód gyilkolja a számítógépeket de ezen a laptopon ebből nem sok minden látszódik vagy érződik. Nagyon apró, alig észrevehető esztétikai hibákat leszámítva a külseje továbbra is kifogástalan, és az alkatrészek is jól működnek.
Megéri a tartóssági felárat!
Az akkumulátor meggyengülése sajnálatos, de ez a jelenlegi technológiai fejlettségi szint mellett sajnos megkerülhetetlen. Jó eséllyel egy-két év múlva ebben is cserélni kell majd a telepet, de egy füst alatt ki is lehet takarítani, mert az biztos, hogy van benne kosz, még akkor is, ha a melegedés hiánya miatt (még?) nem tűnik fel.
A Lenovo ThinkPad T14 Gen4 esetében a strapabírás nem egy marketing lufi, és tényleg kap valamit a vásárló a magasabb árért cserébe.
Engem abszolút meggyőzött arról is, hogy jó eséllyel a család többi tagja is ellenálló, hiszen azok is ugyanilyen elvek alapján készülnek, ugyanolyan tesztprocedúrán kell keresztül menniük a gyártás előtt és során. Úgyhogy ,ha valaki a kihívásoknak ellenálló, kemény fizikai kiképzést is jól toleráló, de vékony, visszafogottan elegáns külsejű laptopban gondolkodik, annak a ThinkPad gépeket érdemes számításba vennie.
The post Megéri többet fizetni egy strapabírónak nevezett üzleti ThinkPad laptopért? appeared first on Forbes.hu.