A Belügyminisztérium terveit december 4-ig lehet véleményezni. A Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár által jóváhagyott hatásvizsgálati lap szerint forintra pontosan tudják, hogy az új rendszer öt év alatt 24 milliárd 554 millió 863 ezer 945 forintba fog kerülni. Az Orbán-kormány új rendelete külön szabályokat fektet le igazgatónak, pedagógusnak, gyakornoknak.
Azért öt évvel számoltak, mert a pedagógusoknak az oklevelük megszerzését követő ötödik év szeptemberétől öt éves ciklusokban kell részt venniük különböző továbbképzéseken. Azok kétfélék lehetnek, az egyikre az igazgató küldi őket, a másikat ők választhatják. Az igazgató által kijelölt „tartalmi megújító képzés” hozzájárul a pedagógus szakképzettségéhez kapcsolódó ismeretek megújításához, kiegészítéséhez, a választható a nevelő-oktató munkához szükséges ismeretek, készségek bővítésére, fejlesztésére szolgál.
Néhány kivételtől eltekintve a pedagógusnak öt éves ciklusonként összesen legalább százhúsz kredit tartalmi megújító és választható képzést kell teljesíteniük. Egy kredit hatvan perc tanulmányi munkaórát jelent. A tervek szerint 2025. január 1-jén hatályba lépő rendelet alapján a tanulmányi munkaórába a tematika feldolgozásához, a követelmények teljesítéséhez, a feladatok elkészítéséhez szükséges, a tanulásra fordított idő, továbbá a vizsga vagy dolgozat elkészítésének időtartama beszámítható.
A százhúsz kreditből legalább hatvanat tartalmi megújító, legfeljebb hatvanat választható képzéseken kell teljesíteni. A több szakos tanári szakképzettséggel rendelkezők a krediteket az oktatott szakjai között arányosan megosztva teljesítik. Az igazgatók által kijelölt tartalmi megújító képzéseket a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a választható képzéseket az Oktatási Hivatal szervezi. Az igazgató által kijelölt tartalmi megújító képzések díjmentesek. 2025. szeptember 1-jétől kezdődik az ötéves továbbképzési ciklus, az addig folyamatban lévő kötelezettséget teljesítettnek kell tekinteni.
Pintér Sándor belügyminiszter idén már arra kötelezte a pedagógusokat, hogy ősztől „újítsák” meg ismereteiket, majd vizsgázzanak a Nemzeti alaptantervből. A rendelet alapján a képzést és az ahhoz kapcsolódó számonkérést szintén az Oktatási Hivatal a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bevonásával szervezik.
The post A NAT-vizsga után megújítják a pedagógus-továbbképzést is first appeared on 24.hu.