Rejtett díjak nyomában: mennyibe kerül valójában a bankszámla és a bankkártya használata?

Egy kis részlet jelzi csak a számlakivonatok alján, hogy a bank mekkora összeget von le a műveletekért. Sokak számára meglepő lehet, mennyi apró tétel gyűlik össze a bankszámlán. Ha téged is bosszant ez, az csalhatatlan jele annak, hogy muszáj lépned, méghozzá az inflációs és pénzügyi tranzakciós illetékemelés miatti banki díjemelések előtt.

(Vendégszerzőnk a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók.)

A banki költségek, ahogy például a mobiltelefonos költségek is, nagyon meg tudnak ugrani, ha nem figyelünk oda arra, hogy kordában tartsuk az ilyen célú kiadásainkat. A legegyszerűbb annak vizsgálatával kezdeni, amit minden hónapban fixen ki kell fizetni, a használattól függetlenül, hiszen ezek biztosan emelkednek pár hónap múlva.

A bankszámla havidíjak trükkjei

Régen megszokott volt, hogy egy bankszámla havidíja még a kedvezményfeltétel teljesítése nélkül sem kerül többe mintegy 1 000 forintnál. Mára ez teljesen megváltozott, 3-4 ezer forintot könnyen legombolhatnak rólunk a bankok önmagában csak a havidíjjal, ezért nagyot lehet ezen spórolni.

Fontos tisztázni, mitől lenne olcsóbb a bankszámla havidíja és ezt utána pontosan be is tartani. Több banknál – például az UniCredit Bank Mobil Aktív Plusz csomagjában –, ez több lépcsőben is csökkenthető, vagy párhuzamosan is választhatók a kedvezmény feltételei. Az is előfordul, hogy a kedvezmény ciklusa nem egy pontos naptári hónap, mert annak a közepén van a fordulónap. Ilyen, például az Erste Bank.

Ezen sokat lehet spórolni, és csak egy kis figyelemre van szükség. Ha nem lehet csökkenteni, akkor váltani kell, akár egy feltétel nélkül is olcsó vagy ingyenes bankszámlacsomagra. Még mindig van feltétel nélküli ingyenes havidíjú számlacsomag, például a Gránit Banknál vagy a MagNet Banknál.

Bankkártya éves díjak havonta és felesleges elektronikus hozzáférési díjak

A bankkártya éves díja manapság már elég magas, 10 000 forint körüli, vagy még annál is drágább lehet. Ha ez a legolcsóbb kártya a banknál, akkor nem lehet csökkenteni a költségét, legfeljebb csak egy bankváltással (például a Gránit Banknál még mindig van 1 390 forintos éves díjú kártya, mely ráadásul az első évben díjmentes).

De ha lehet csökkenteni a költséget bankon belül, akkor ezzel ezreket lehet sokszor megspórolni. Az is lehet megoldás, amit például a MagNet Bank alkalmaz, miszerint a kártya éves díjat havi részletekben vonja le, így az csak pár száz forintba kerül minden hónapban.

Több ebből

Ennyi lesz a minimálbéresek órabére 2025-ben. Vajon mire elég ez?
Vége a Matolcsy-érának: Orbán Viktor bejelentette, kit jelöl a jegybank új elnökének

Átutalási, készpénzfelvételi és csoportos beszedés díjak: a banki zsonglőrködés fő terepe

Itt a legnagyobb az eltérés a bankok árazásában. De ma már az ügyfelek kezében is rengeteg eszköz van arra, hogy csökkentsék ezeket a díjakat, így talán itt a legnagyobb az ügyfelek mozgástere.

Persze itt is lehetőség a bankváltás – például a Gránit Banknál vagy az UniCredit Banknál még mindig igényelhető mobilapplikációval korlátlanul ingyenes átutalást kínáló számlacsomag –, de biztosan van megoldás bankon belül is.

Először is, készpénz helyett kártyával fizessünk, mert az korlátlanul ingyenes. Ha mégis készpénz kell, akkor éljünk a törvényi ingyenes havi 150 000 forintos készpénzfelvétellel, esetleg a havi ingyenes 40 000 forintos készpénzátvétellel, de ne haladjuk meg az ingyenes kereteket. QR-kódra – kereskedőnél – ingyen fizethetünk mobilapplikációs átutalással minden bank minden számlacsomagjában, de ugyanúgy ingyenes mindenhol a fizetési kérelem kiegyenlítése is. Ha a fizetési kérelem küldésének esetleges díját is beleszámítjuk, még azzal együtt is olcsóbb így fizetni, mint egy klasszikus átutalás díja.

Sok banknál a bank továbbadja azt a kedvezményt, hogy tranzakciónként 50 000 forintig nem kell pénzügyi tranzakciós illetéket fizetni, sőt, akár még banki díjat sem. Ezzel is érdemes élni, például egy nagyobb összegű átutalást több 50 000 forintosra bontva, mely így olcsóbban vagy ingyen megy át.

Az Erste Banknál online bankszámla nyitás is lehetséges és a George Online számlacsomag havi 400 000 forintig korlátlan átutalást, csoportos beszedést biztosít havi 990 forintért, havi 100 000 forintos egyösszegű jóváírás és elektronikus számlakivonat, továbbá megadott e-mail cím esetén. Ráadásul havi 250 000 forintos forgalomig csak 390 forint a havidíj. Ha devizaszámlára is szükség van, azt külön havidíj nélkül lehet igényelni és a forint bankkártya bármikor átkapcsolható mögé, nincs szükség tehát külön devizakártyára. Online számlanyitás során ajándék pénzt is lehet kapni a banktól, amelynek minimális teljesítési feltételei vannak.

A Raiffeisen Banknál remekül ki lehet használni az új Aktív számlán, hogy – akciósan 2025. május 31-ig – korlátlan számban ingyenes az átutalás mobilapplikációval, internetbankkal, ha nem haladja meg a tranzakció összege az 50 000 forintot.

Az OTP Banknál számtalan kiegészítő díjcsomaggal tehető olcsóbbá a bankolás. Ezek a díjcsomagok bizonyos összegig vagy alkalomszámig átalánydíjas bankolást tesznek lehetővé. Olyan kiegészítő is található köztük, amely ingyenesen érhető el, csak kérni kell.

Megoldás lehet az alapszámlára váltás is, amely minden banknál elérhető. Ezzel akkor lehet élni, ha nincs másik bankszámlánk Magyarországon – nem is rendelkezünk ilyen felett – és nem kérünk folyószámlahitelt. Ennél a számlánál eleve be van építve a havi 150 000 forintos törvényi ingyenes ATM készpénzfelvétel, az éves kártyadíj, a csoportos beszedés díja, és összesen legfeljebb havi 100 000 forintig havi 4 elektronikus átutalás. Mindezt a minimálbérrel arányos havi számlavezetési díjért megkaphatjuk, jelenleg havi 1 334 forintért.

Az alapszámla sokaknak egy nagyszerű megoldás lehet az egyre emelkedő bankköltségek ellen.

Hogyan lehet megszabadulni a banki díjaktól?

Érdemes 2 évente áttekinteni a bankköltségeket, ha szeretnénk spórolni a bankszámla évente – egy-egy számla esetében átlagosan mintegy 40 000 forintos – költségén. Ez ugyanis letolható akár évi 10-15 ezer forintra is, ha pedig bankot váltunk, akkor akár még 40 000 forintos ajándék pénzt is kaphatunk. A hűségidőt figyelembe véve, akár két évente is lehet így bankszámlát váltani az ajándékpénzért, legalábbis a bankok eddigi gyakorlata szerint ennek a kedvezménynek a további megtartása várható.

Érdemes élni a Revolut kedvezményeivel is (ingyenes havidíj, ingyenes évenkénti kártyadíj, ingyenes átutalás Magyarországra, havi 75 ezer forintig ingyenes készpénzfelvétel), és lecserélni a drága banki SMS szolgáltatásokat a sokszor ingyenes mobilapplikációs push értesítésekre.

Először bankon belül érdemes összességében olcsóbb havidíjú bankszámlát keresni, továbbá a lehető legolcsóbb bankkártyát kérni a banktól. Az átutalásoknál, készpénzfelvételeknél érdemes az olcsóbb, vagy ingyenes megoldásokat kihasználni.

2025-ben mi várható, mit tehetünk?

Az átutalás díjában benne van a pénzügyi tranzakciós illeték is, mely 2025 januárjában-februárjában emelkedik tranzakciónként 0,15 százalékponttal, de ezt minden bank más dátumtól érvényesíti majd. A készpénzfelvételnél ez a hatás 0,3 százalékpontos, ott ugyanis ennyivel emelte az állami elvonást a kormányzat. Ezeket a változásokat januárra már bejelentette a CIB, K&H és OTP Bank.

Erre az emelésre jön rá a szokásos év eleji inflációs díjemelés a bankoknál, mely mintegy 3-4 százalék között alakul majd várhatóan.

A kettőt együtt jelentős díjemelkedésnek érzik majd a fogyasztók, ezért érdemes már az emelések előtt váltani. Ehhez az ügyfelek felhasználhatják az évenkénti egyszeri banki díjkimutatást, melyet januárban kapnak kézhez.

Gergely Péter,
pénzügyi szakértő, BiztosDöntés.hu

A vendégszerzők külsős szakértők, nem a Forbes szerkesztőségének tagjai, véleményük nem feltétlenül tükrözi a Forbesét.

The post Rejtett díjak nyomában: mennyibe kerül valójában a bankszámla és a bankkártya használata? appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed