Bizonyára sokan észrevették már, hogyha alaposan belakomáztak, akkor sokkal nehezebb volt aztán a napi teendőket ellátni. Nem mellesleg a nagy étkezések fáradttá is tesznek bennünket. A legutóbbi kutatási eredmények azt mutatják, hogy a napi kalóriacsökkentés nemcsak fiatalossá tehet bennünket, de sokkal jobb lesz a közérzetünk, és még a súlyosabb betegségek is elkerülhetnek bennünket. Ha korlátozzuk a napi kalóriabevitelünket, nemcsak jobb egészségnek fogunk örvendeni, de az élettartamunk is meghosszabbodhat.
Egy kutatásba normál testalkattal rendelkező embereket vontak be, akiknél alkalmazták a kalóriakorlátozást. A vizsgálat két teljes évig tartott, és az eredmények nagyon is megdöbbentőek voltak.
Az egészségesebb táplálkozással és a jelentősebb kalóriakorlátozással nemcsak az oxidatív stressz és a szabad gyökök száma csökkent a vizsgálati alanyok szervezetében, hanem az öregedés biomarkerei is. Ezzel pedig jelentősen lecsökkent a degeneratív betegségeknek, az időskori betegségeknek, a rákos betegségeknek, a cukorbetegségnek vagy éppen az Alzheimer-kórnak az esélye. A kalóriakorlátozással ezeknél az embereknél az anyagcsere is helyreállt, ami szintén élethosszabbító hatásokkal bír. A kalóriacsökkentés tehát számos pozitív változást hoz az életünkbe. Ehhez mindössze csak annyit kell tennünk, hogy a korábbi adagoknál jóval kisebbeket fogyasztunk.
A kalóriakorlátozás nem egyenlő önmagunk, a testünk sanyargatásával, az azonban tény, hogy sokan még akkor is esznek, amikor már nem éhesek. Ha azonban alkalmazzuk a kalóriacsökkentés technikáját, akkor azt tapasztalhatjuk meg, hogy lefogyunk, hogy az anyagcserénk működésével nem lesznek problémák, illetve nemcsak a hangulatunk lesz sokkal jobb, de az életminőségünk is.
Amikor kalóriacsökkentésen gondolkozunk, nem fontos olyan drasztikus intézkedéseket hozni. Már azzal is sokat teszünk az egészségünkért, ha egy-egy ételadagunkat 20-30%-kal csökkentjük. Ez az intézkedés nemcsak a szívműködést javítja, hanem csökkenti a szervezetben a gyulladásszintet, azaz a C-reaktív fehérjét.
A kalóriakorlátozás mindemellett csökkenti a magas LDL-koleszterin szintjét, a magas trigliceridszintet és az inzulinrezisztenciát, ami előszobája is lehet a 2-es típusú cukorbetegségnek.
Egy másik vizsgálat is számos előnyt mutatott a kalóriacsökkentéses kísérlet során. Egy tanulmány azt írta le, hogy a kalóriakorlátozás lassította az öregedéssel kapcsolatos változásokat a májjal, a vesékkel, az anyagcserével, az erekkel és az immunrendszerrel kapcsolatos fiziológiában.
Egy másik tanulmány kimutatta, hogy a kalóriakorlátozás csökkentette a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázati tényezőit, illetve javította a szív- és érrendszeri és az anyagcsere-egészséget.
A kutatók úgy vélik, hogy a kalóriakorlátozás idővel lassítja a biológiai öregedés ütemét. Amikor a vizsgálatban résztvevők nagyobb mértékben csökkentették a kalóriabevitelüket, akkor nagyobb mértékben csökkent a biológiai öregedés üteme is. A mai állásfoglalás szerint a kalóriacsökkentés befolyásolja az energia-anyagcserét oly módon, hogy visszafordítja és csökkenti az öregedés hatásait.