Idén számos alkalommal tűntek fel medvék a Bükkben

Az ősz folyamán számos alkalommal észleletek barna medvéket a Bükkben, amelyeket olykor még lencsevégre is sikerült kapni. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy sok a téves észlelés és az álhír is ezekkel az állatokkal kapcsolatban, ezért most részletesen beszámolót adtak megfigyeléseikről.

Mint írják, idén igazolhatóan járt medve a nemzeti park területén és azon kívül is több helyen, például Ipolytarnóc és a Komra-völgyi-víztározó közelében, valamint az Észak-Bükk területén. Ezek némelyikéről fotók is készültek.

November elején Felsőhámor – Szeleta – Csókás környékén medvenyomokat rögzítettek, amelyek nagy valószínűség egy egyedtől származtak. Ebben az időszakban a Dél-Bükkben is rendszeres aktivitás jelentkezett, ahol egy medve napokig egy vadetetőből fogyasztotta a takarmányrépát.

November 19-én egy felvétel igazolta a faj jelenlétét az Upponyi-hegység területén, a november 23-i havazást követően pedig egy, a Csókási-forrástól a Nagy-mezőig tartó lábnyomcsapás árulkodott egy medvéről. Erről a példányról 2024. november 25-én, az esti órákban az Igazgatóság egy kameracsapdával felvételt is készített.

A közösségi oldalakon viszont több, valójában nem is Magyarországon készült videó is felbukkant, az ilyen álhírek pedig könnyen ronthatják a hazai medvék megítélését.

 A barna medve (Ursus arctos) hazánk legnagyobb emlőse, általában 100-340 kilót nyom, de ritkán elérheti a 450 kilogrammos testtömeget is, hossza pedig 2 méter körüli. Bár a nagyragadozók közé tartozik, nagy arányban – mintegy 70-80 százalékban – növényi eredetű táplálékot fogyaszt.

Egyaránt kedveli az erdei gyümölcsöket, terméseket, fűféléket, gyökereket, a rovarokat, kis- és a nagyobb termetű emlősöket is, de a dögöt sem veti meg. A barna medve bármelyik napszakban aktív lehet, mégis leggyakrabban reggel és este táplálkozik, a nap fennmaradó részét vackában tölti.

Naponta több tíz kilométeres távolságokat is képes megtenni, ezért ha több szomszédos hegytetőn, gerincen vagy völgyben találunk lábnyomokat, az egyáltalán nem azt jelenti, hogy más-más egyedektől származnak.

A barna medve a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint nem fenyegetett, állománya stabil. Magyarországon viszont fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.

The post Idén számos alkalommal tűntek fel medvék a Bükkben first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed