Az Országos Bírói Tanács új elnöke: Határozottan visszautasítom azt, hogy a megállapodás aláírásával bárkinek a becsülete sérült volna

Közleményt adott ki az Országos Bírói Tanács azután, hogy szerdán új elnököt választottak meg Pecsenye Csaba személyében.

Szabó Péter az OBT előző elnöke azután mondott le a múlt héten, hogy bizalmatlansági indítványt indítottak ellene. A bírósági szervezetek és a kormány között az utóbbi hetekben mélyült el a konfliktus, miután létrejött a felek között egy megállapodás, melynek értelmében az állam több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére – ha utóbbiak belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba. Az Igazságügyi Minisztérium által prezentált javaslatot szorosan ugyan, de elfogadta az OBT.

Pecsenye Csaba csütörtöki közleményében arról ír, hogy:

Az Országos Bírói Tanács a 2024. december 11-ei ülése előtt átvette a négyoldalú megállapodás ellen tiltakozó bírók és igazságügyi alkalmazottak aláírását tartalmazó leveleket a Magyar Bírói Egyesület és a Res Iudicata Egyesület képviselőitől.
Az ülésen a Tanács megvitatta a négyoldalú megállapodással kapcsolatos bírói felvetéseket, amelyre Pecsenye Csaba OBT elnök összefoglalta a Tanács álláspontját.

Pecsenye összefoglalójában arról ír, hogy

Az elmúlt időszakban az OBT, illetőleg annak egyes tagjai irányába megnyilvánuló – gyakran minősíthetetlen hangnemű – reagálások alapján szükséges elmondanom azt, hogy miként látom a helyzetet. Elsőként arra szeretnék utalni, hogy az általam korábban említett levelek egy részének a tartalmából az tűnik ki számomra, hogy úgymond szlogenné vált „a becsület nem eladó” kifejezés. Határozottan visszautasítom azt, hogy a megállapodás aláírásával bárkinek a becsülete sérült volna. Az előfordulhat, hogy az Országos Bírói Tanács rossz döntést hoz, önmagában azonban ez a körülmény senkinek a becsületét nem sérti. A hangulatkeltés helyett célszerűbb az esetleges rossz döntés helyrehozatalához vezető megoldások megtalálása.

Utal arra is, hogy több hozzászólásból az derül ki, miszerint van olyan álláspont, hogy a megállapodás megkötésének jogszabályi alapja nincs, valamint, hogy ilyen megállapodást a bírói kar felhatalmazása nélkül nem köthetett volna az Országos Bírói Tanács, és ilyen felhatalmazása az Országos Bírói Tanácsnak a bírák részéről nem volt.

„A bírák és igazságügyi alkalmazottak javadalmazása, a bírósági szervezeti rendszerrel kapcsolatos jogszabályok előkészítése, azok véleményezése, a bíróságok igazgatásához tartozik, ezért az Alaptörvény és a Bszi. alapján a megállapodás megkötésének jogszabályi alapja megvolt” – állapította meg Pecsenye.

Szerinte „önmagában a megállapodás nem sérti a bírói függetlenséget, hanem a célokhoz vezető jogszabályalkotási folyamat eredményeként születendő jogszabályok potenciálisan magukban hordozzák a bírói függetlenség megsértésének veszélyét”.

Arról is ír az új elnök, hogy

az Országos Bírói Tanács részt vesz a jogszabály-előkészítés folyamatában, melyhez beszerzi a bírói érdekképviseleti szervek véleményét.

Célként fogalmazzák meg azt, hogy koncentrálnak az előttük álló jogszabályvéleményezési feladatokra és az OBT mint alkotmányos szerv a véleménye kialakítása során becsatornázza a bírói érdekképviseleti szervek véleményét.

The post Az Országos Bírói Tanács új elnöke: Határozottan visszautasítom azt, hogy a megállapodás aláírásával bárkinek a becsülete sérült volna first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed