Egy új tanulmány alapján korábban ismeretlen nyelvű feliratot őriz az a tábla, amelyet Georgiában (korábbi hivatalos nevén: Grúzia), a Basplemi-tónál tártak fel – számol be a Heritage Daily. A nagyjából 24-szer 20 centiméteres lelet helyi bazaltból készült.
A táblán 60 szimbólum vagy írásjegy látható. A jelek közül 39 egymástól elkülönül, ezek hét, függőlegesen, fentről lefelé haladó egységbe vannak rendezve – az írás olvasási iránya továbbra is kérdéses. A szimbólumok alapját fúrással hozták létre, majd a furatokat kerek fejű szerszámmal alakították tovább.
A szakértők szerint a basplemi felirat nem ismétli az ismert írásmódokat, de a benne használt szimbólumok többsége hasonlít a Közel-Kelet, valamint a földrajzilag távoli régiók, például India, Egyiptom és Nyugat-Ibéria írásaiban meglévő jelképekre. A kutatók néhány hasonlóságot azonosítottak egy, az i. e. 4. évezredben megjelent protokartveli írással, valamint a kereszténység előtti Georgia területéről származó pecséteken talált szimbólumokkal.
A tanulmány szerzői, Ramaz Sengelia és munkatársai szerint a basplemi feliraton néhány gyakran ismétlődő szimbólum fedezhető fel, ezek zsákmányt, fontos építkezési projektet vagy egy istenségnek szánt felajánlást jelképezhetnek. A tábla datálása problematikus, a környéken mindenesetre a késő bronzkorból és a kora vaskorból származó kerámiatöredékeket és egy kőmozsarat is feltártak.
The post Korábban ismeretlen nyelvet találhattak first appeared on National Geographic.