A csernobili atomkatasztrófa övezetében élő kutyák egyfajta szuperhatalmat fejlesztettek ki, extrém ellenállóképességük a kutatókat is megdöbbentette, írta a sassy.hu, az Unilad cikkére hivatkozva.
1986. április 28-án az ukrajnai csernobili atomerőmű hibás 4-es számú reaktora felrobbant, és radioaktív reaktormagjának legalább öt százaléka a környezetbe került. A katasztrófát követően a robbanás utáni néhány héten belül több tucat ember halt meg, százezreket evakuáltak az üzem környékéről.
Bár a robbanás sok évtizeddel ezelőtt történt, a mai napig hatása van a környéken élőkre.
Egy új tanulmány 116 kóbor kutyától gyűjtött vérmintát a környéken, az összesítés szerint pedig nemcsak alkalmazkodtak a környezethez, hanem jól is boldogulnak benne.
Két kis kutyapopulációnak valahogy sikerült életben maradnia ebben a rendkívül mérgező környezetben. Amellett, hogy osztályoztuk a kutyákból vett minták alapján a populáció dinamikáját, megtettük az első lépéseket annak megértése felé, hogy a többszörös környezeti veszélyeknek való krónikus expozíció milyen hatással lehet ezekre a populációkra
– részletezte Norman J. Kleiman, a Columbia Egyetem környezet-egészségügyi tudósa.
Nemcsak kutyákban alakult ki az extrém ellenállóképesség. Az év elején a tudósok azt is felfedezték, hogy a zónában élő farkasok ellenállóak a számos különböző rákos megbetegedést okozó sugárzással szemben.
Csernobilban nemcsak az állatok extrém ellenálóképessége megdöbbentő, hanem egészen furcsa, eddig nem látott állatra is rábukkantak a helyi szakemberek.
The post Szupererősek a Csernobilban élő kóbor kutyák first appeared on Sokszínű vidék.