200 év művészete árulkodik a természethez fűződő viszonyunkról


7 fotó

2025. március 21. és július 27. között látogatható a Magyar Nemzeti Galéria Élőhely című, a művészet természethez való viszonyát bemutató tárlata – olvasható az intézmény közleményében. A kiállítás a 19. század második felétől, tehát az ipari forradalom szembetűnő következményeinek kezdetétől napjainkig nyújt áttekintést.

Az Élőhely az ökológiai válság problémakörét tágabb kontextusba helyezve igyekszik feltárni, hogy miként lehetséges újradefiniálni a természet és a kultúra viszonyát az előző századok természet- és tájfelfogásása, valamint a jelen ökológiai szemlélete, illetve a természet és a városi kultúra komplex viszonyának tükrében.

A klímaváltozás, a természeti erőforrások túlhasználata és az ökológiai válság napjainkban egyre meghatározóbbá válik nemcsak a mindennapi életben és a politikában, hanem a nemzetközi és a hazai képzőművészeti diskurzusokban is. A kiállítás címében is utal a művészet és a különböző fajok, így az ember élőhelyéül szolgáló természeti környezet érzékeny kapcsolatára.

A tárlat hat, egymásba fonódó szekción keresztül vázolja fel az emberiség és a művészet természethez való viszonyát. Megjelenik a romantikus, fenséges tájkép; az ember által megalkotott környezetek; a land art kísérletek által művészeti eszközzé vált táj; a természet és az emberi kultúra hierarchiájának megkérdőjelezése; illetve a tájban élő nem emberi létformák nézőpontja.

A kiállításból kiderül, hogy az elmúlt 200 év során

  • miként reagált a művészet a természetes környezet megváltozására;
  • hogyan jelent meg annak felismerése, hogy az ipari és mezőgazdasági termelés nagyiparivá válásával megváltozott a természet fogalma;
  • valamint hogy az ahhoz fűződő viszonyaink sokfélesége milyen módon jelent meg a képzőművészeti alkotásokban.

A tárlaton olyan alkotók munkái tekinthetők meg, mint Mednyánszky László, Gustave Courbet és Alan Sonfist, illetve olyan kortárs magyar művészek szerepelnek, mint Dezső Tamás, Gosztola Kitti, Hatházi László András, Horváth Gideon, Kaszás Tamás Tibor, Rózsa Luca Sára, Süveges Rita, Tranker Kata és Trapp Dominika.

The post 200 év művészete árulkodik a természethez fűződő viszonyunkról first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed