200 ezer éves, emberi kéz alkotta véseteket tartalmazhat egy spanyolországi szikla – számol be a ScienceAlert. Amennyiben sikerül igazolni a vájatok korát és készítési módját, úgy a világ legősibb, szimbolikus, sziklában megjelenített ábrázolásai közé tartozhatnak.
A különleges sziklát a marbellai Coto Correa nevű, régóta ismert lelőhelyen tárták fel. A tömb egy durva, magnéziumban és vasban gazdag, lassan lehűlő magmából kialakuló kőzetből, gabbróból áll. A szikla egy sima részén két, gyanúsan egyenes vonal látható.
A követ még 2022-ben találták meg olyan kőeszközökkel, amelyek a korai paleolitikumra datálhatók.
A vésetek az információk rögzítésének és továbbadásának képességéről, valamint a szimbolikus gondolkodásról árulkodnak.
A kutatók tervei között szerepel, hogy 3D-s képalkotás segítségével mérjék fel a vájatok eredetét. Az adatokból kiderülhet, hogy a jelzéseket szándékosan hozták-e létre.
Amennyiben sikerül igazolni a vájatok korát és eredetét, úgy Coto Correa kulcsfontosságú helyszínné válhat az emberiség Afrikán kívüli történetében.
A vésetek nagyjából egyidősek lehetnek a legkorábbi ismert emberi kézlenyomatokkal, ezek a 171-228 ezer éves, a Tibeti-fennsíkon felfedezett maradványok gyermekektől származnak, elhelyezkedésük alapján pedig nem véletlenül, a normális járás részeként keletkeztek. Azt nem tudni, hogy a nyomok az emberek pontosan melyik fajától származnak.
A kínai Lingcsingben szintén találtak már rendkívül korai, 100 ezer éves absztrakt véseteket, ezeket csontban rögzítették. A hasonló, ősi leletek egyre több bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy ősi rokonaink, a neandervölgyiek és/vagy a gyenyiszovaiak hozzánk hasonlóan képesek voltak a szimbolikus gondolkodásra.
The post 200 ezer éves sziklavéseteket találhattak first appeared on National Geographic.

