A szivattyúk rendkívül hasznos eszközei egy háztartásnak, olyannyira, hogy sokszor nem is csak egy, hanem több is található belőlük. Szivattyút használunk az öntözőrendszerek és fűtési rendszerek működtetéséhez, szivattyúval biztosítjuk a ház vízellátását, és szivattyú segítségével távolíthatjuk el a felesleges szennyvizet a pincéből.
Tisztán látszik, hogy a szivattyúk mennyire fontos feladatokat látnak el körülöttünk. Vagyis, nem engedhetjük meg, hogy el legyenek hanyagolva, és mindig figyelnünk kell arra, hogy akadálytalanul, maximális hatékonyság mellett üzemeljenek. Ennek két módja is van.
Az első, hogy nem egy olcsó vackot vásárolunk, mondván, hogy kell egy szivattyú, de azért ússzuk meg minél kisebb kiadással. Ez a hozzáállás szokott vezetni a legnagyobb felesleges kiadásokhoz. Az alacsony szivattyú árak általában alacsony termékminőséget rejtenek.
A másik, amit tehetünk szivattyúnk működésének optimalizálásáért, a rendszeres karbantartás. Talán nem is gondolnánk, de egy szivattyút nem elég megvenni és telepíteni, majd hagyni, hogy csendben végezze a dolgát. Ha nem ápoljuk, bizony “hangoskodni” fog, néha a szó szoros értelmében is. Nézzük meg, hogy miként végezhetjük el egy szivattyú hatékony karbantartását.
1. Rendszeres tisztítás
Nem titok, hogy a szivattyúk hosszú élettartama és hatékony működése a rendszeres tisztításon múlik. Munka közben számos szennyeződés, olyanok mint a homok, az iszap, vagy egyéb szilárd anyagok rakódhatnak le a szivattyúban. Ezek a koszok eltömítik a szivattyú alkatrészeit, ami jelentős mértékben csökkentheti a szerkezet teljesítményét, ráadásul meghibásodáshoz is vezethet.
Mielőtt nekiállunk megtisztítani a szivattyút, győződjünk meg arról, hogy a szivattyú áramtalanítva van. Ezután óvatosan szedjük szét a szivattyúfejet. A tisztításhoz használjunk egy puha kefét vagy vízsugarat. Ezek segítségével eltávolíthatjuk a szennyeződéseket a járókerékből és a házból. Ügyeljünk arra is, hogy a szívó- és nyomócsövek is tiszták legyenek, hiszen ha ezek eldugulnak, ugyancsak csökkenhet a szivattyú teljesítménye.
Az, hogy milyen rendszerességgel kell tisztítani a szivattyút, több dologtól is függ. Egyrészt, függ attól, hogy milyen gyakran használjuk. Minél többször üzemel a szivattyú, annál gyorsabban be tud piszkolódni, vagyis annál többször érdemes megtisztítani.
Ugyanakkor, a szivattyú típusa is jelentősen befolyásolja a karbantartás gyakoriságát. Egy merülős Elpumps szivattyú, amely leginkább a vízfelszín felett van, sokkal könnyebben hozzáférhető, így a karbantartása is egyszerűbb. Ezzel szemben, egy vízbe merített búvárszivattyút már bonyolultabb lenne hetente kihalászni, és megtisztítani. Éppen ezért, ezt a típust már eleve úgy alakították ki, hogy ellenállóbb legyen, és ne kelljen annyiszor szervizelni.
A szivattyúk különböző típusairól, valamint arról, hogy melyiket milyen gyakran kell szervizelni, többet is megtudhatunk a szivattyuwebaruhaz.hu oldalán. És ha már felkerestük őket, érdemes szétnézni széleskörű kínálatukban, ahol a legkiválóbb minőségű szivattyúkat találhatjuk.
2. Szűrők ellenőrzése és tisztítása
Az általános tisztítás mellett külön figyelmet érdemelnek a szivattyú szűrői. A szűrőrendszerek kritikus szerepet játszanak a szennyeződések felfogásában, ezáltal pedig a szivattyú védelmében. Ezek a szennyeződések ugyanis akadályozhatják a szivattyú működését, és károsíthatják a belső alkatrészeket. A szűrőket célszerű legalább havonta egyszer ellenőrizni, de ha a szivattyú intenzívebb igénybevételnek van kitéve, akkor gyakrabban is.
Az eltömődött szűrő csökkenti a szivattyú hatékonyságát, és feleslegesen növeli a működéshez szükséges teljesítményt. Ez idővel károsíthatja a motort és a tömítéseket. A szűrőket úgy tisztíthatjuk meg, hogy eltávolítjuk őket, majd alaposan átmossuk folyó víz alatt. Szükség esetén, ha a szűrő túlzottan elhasználódott vagy megsérült, cseréljük le.
3. Kenés és mozgó alkatrészek karbantartása
A szivattyúk működése során a mozgó alkatrészek – például a csapágyak, tengelyek és tömítések – folyamatosan súrlódásnak vannak kitéve, ami fokozatos kopást eredményez. A megfelelő kenés kulcsfontosságú, növelni szeretnénk ezen alkatrészek élettartamát. Egy-egy szivattyú típusnak megvan a saját kenőanyaga, amit érdemes használni a karbantartás során.
A kenési szintet rendszeresen ellenőrizzük! Amennyiben szükséges, pótoljuk a hiányzó kenőanyagot. Fontos, hogy ne használjunk túl sokat, mert az szivárgást vagy túlzott melegedést okozhat. A kenés mellett rendszeresen ellenőrizzük a mozgó alkatrészek állapotát is, és ha bármilyen kopást, repedést vagy rendellenes zajt észlelünk, azonnal cseréljük ki, vagy vigyük el szakemberhez. Csak így előzhetjük meg a komolyabb károsodást.
Kinek a feladata a karbantartás?
A kisebb karbantartási munkálatok, mint például a tisztítás, a szűrők cseréje, és a kenés általában egyszerűen elvégezhetők, ha rendelkezünk némi műszaki érzékkel és a megfelelő eszközökkel. Azonban, ha a szivattyú rendszere összetettebb, vagy a karbantartás során bonyolultabb alkatrészeket kell kezelni – például a motor, a csapágyak, vagy a tengelyek cseréje –, akkor érdemes szakember segítségét kérni.
A szivattyúgyártók gyakran javasolják, hogy a szivattyúkat bizonyos időközönként (pl. évente egyszer vagy kétszer) ellenőriztessük hivatalos szervizzel. A szakértők rendelkeznek a szükséges tudással, eszközökkel és alkatrészekkel ahhoz, hogy alapos vizsgálatot tartsanak, és időben felismerjék a potenciális hibákat, amelyek szabad szemmel nem feltétlenül láthatók. Emellett a szakemberek a garanciát is jobban tudják biztosítani, hiszen egy szakszerűtlen javítás vagy karbantartás gyakran garanciavesztéssel járhat.
The post 3 hasznos tipp a szivattyúk karbantartásához appeared first on Naturahírek Magazin.