45 milliárd forintot loptak el tőlünk 1 év alatt a digitális bűnözők

A 2024 júniusát megelőző egy évben mintegy 44,5 milliárd forinttal rövidítették meg a lakossági és a vállalati ügyfeleket a csalók a bankkártyák, illetve a számlák ellen indított csalárd kísérletekben. Az ezt megelőző egy évben, 2022 júliusa és 2023 júniusa között az okozott kár még alig haladta meg a 20 milliárd forintot – írja a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, Gergely Péter, utalva arra, hogy miért érezhetjük már mindennapos veszélynek a digitális térben kalózkodók jelenlétét.

Mínusz 1,2 millió egy pillanat alatt

Miközben a számlák elleni visszaélések mindössze 8 százaléka volt az idei év második negyedévében sikeres támadás, az ebben az időszakban realizált, az egy évvel korábbi összegnél közel negyedével magasabb összegű, 8,7 milliárd forintos kárértéknek több mint kétharmadát az átutalások során szerezték meg a csalók.

Egy-egy számla elleni támadásban a lakossági ügyfelektől közel 1,2 millió forintot loptak el a csalók. A bankkártyaterületen az egy visszaélésre jutó átlagkár ehhez képest aprópénznek tekinthető, hiszen 2024 második negyedévében is alig 53 ezer forint volt az átlagos bankkártyás kár.

Ugyanakkor Gergely Péter arra figyelmeztet, hogy a júniussal zárult időszakban az átlagos kárösszeg több mint 70 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban és immár meghaladta a 10 milliárd forintos értéket. Mindez a szakértő szerint azt mutatja, hogy az erős ügyfélhitelesítés bevezetését követő komoly visszaesés már a múlté és bizony bankkártyáink adataira is sokkal jobban oda kell figyelni.

Az ügyfelek fizetik

Főleg azért is kell jobban figyelni, mert negyedévente egyre inkább növekszik bankkártyaterületen is az ügyfelekre terhelt kár összege. Az idei év második negyedévében a 2,7 milliárd forintnyi bankkártyás kár 54 százalékát már az ügyfelek fizették, egy évvel korábban az ügyfélre terhelt kárösszeg csak az összes kár harmada volt.

A károk ügyfélre terhelését épp az okozza, hogy számos esetben immár nemcsak a kártyaadatainkat adjuk ki a csalóknak, hanem a megtévesztés áldozataként nem egy esetben bizony az erős ügyfélhitelesítést átengedjük vagy épp magunk végezzük el a csalók helyett – másfél éve negyedévente, stabilan 10 ezer körül van az ilyen esetek száma. A szakértő szerint az átutalásos károkban nincs változás, itt a 2024 áprilisa és júniusa közötti, közel 6 milliárd forintos kárösszeg 83 százalékát kellett, hogy az ügyfelek fizessék.

Még mindig nagyon biztonságos

Azt is írja azonban, hogy a fenti, ijesztő számok ellenére a digitális fizetés továbbra is biztonságos. A BiztosDöntés.hu számításai szerint az idei év második negyedévében 1 millió utalásból 47 esetben történt csalárd utalás, míg 1 millió bankkártyás tranzakcióból 109 esetben bizonyosodott be, hogy megtévesztéses tranzakció történt.

Annak ellenére, hogy drámai összegeket láthattunk az átutalásos károknál, az is tény, hogy 1 millió forint banki átutalással indított pénzből mindössze 30 forint került a csalók kezébe az idei második negyedévben, míg 1 millió forintnyi bankkártyás fizetésből 383 forintot szereztek meg a bűnözők.

Gergely Péter szerint bár a bankok is egyre komolyabb összegeket költenek a védekezésre, jövő júliustól pedig központi csalásszűrő megoldás is védi majd a bankszámlákat, a legtöbbet mégis mi magunk tehetünk a pénzünk védelme érdekében – néhány tanács megfogadásával.

Kapcsolódó
Egyre trükkösebbek a telefonos banki csalók, nagyon résen kell lennünk
Minden valódi segítségtől igyekeznek eltántorítani az áldozatokat.

The post 45 milliárd forintot loptak el tőlünk 1 év alatt a digitális bűnözők first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed