Egy friss tanulmány alapján egy krokodilszerű állat fognyomait észlelték egy 76 millió éves repülő őshüllő nyakán – írja a The Independent. A szakértők a kanadai Dinosaur Provincial Parkban tárták fel egy a fiatal pteroszaurusz megkövesedett nyakcsontját.
„A harapásnyomok segítenek dokumentálni a fajok közötti korabeli kölcsönhatásokat” – mondta Dr. Brian Pickles, a Readingi Egyetem munkatársa és a csapat tagja. Mint hozzátette, azt nem tudják megállapítani, hogy az egyed életben volt-e a harapáskor, a példány mindenesetre azt bizonyítja, hogy a bő 70 millió évvel ezelőtti Albertában a krokodilok időnként fiatal pteroszauruszokat ejtettek el, esetleg azok tetemét ették.
A fosszíliát egy nemzetközi terepgyakorlat során fedezték fel 2023 júliusában. A helyi parkban az évek során 35 ősi faj maradványait tárták fel.
Az érintett csigolyán egy krokodilfogtól származó, kör alakú, 4 milliméter átmérőjű szúrásnyom látható. A Mikro-CT-s vizsgálatok utóbb megerősítették, hogy a sérülés valóban harapástól származik, és nem a fosszilizáció során keletkezett.
A kövület az Azhdarchidae rendbe tartozó Cryodrakon boreas faj egy példányától maradt fenn, az állat szárnyfesztávolsága közel 2 méter lehetett.
Korábban Romániában már előkerült olyan Azhdarchidae-lelet, amely hasonlóról tanúskodik.
Dr. Caleb Brown, a Royal Tyrrell Museum of Paleontology kutatója szerint a pteroszauruszcsontok nagyon érzékenyek, ezért rendkívül ritkák az olyan fosszíliák, amelyeken harapásnyomok vannak. Az, hogy az érintett egyed fiatal, még különlegesebbé teszi a felfedezést.
The post 76 millió éves harapásnyomot találtak first appeared on 24.hu.