A B-vitamin-hiány tünetei – soroljuk a kockázati csoportokat is

A B-vitamin csoportja több B-vitamint is magába foglal, amely vitaminok elengedhetetlenül szükségesek a jó egészség megőrzéséhez. A B-vitamin-hiány tünetei aszerint változnak, hogy melyik típusból van kevesebb a szervezetben.

Milyen tünetei lehetnek a B-vitamin-hiánynak? Többek között ilyen a fáradtság, a gyengeség, az általános energiahiány. Megjelenhet bizsergés és zsibbadás a kezekben és a lábakban. Az izmok legyengülnek, a reflexek lassulnak. A súlyosabb tünetek közé tartozik a zavartság, a memória elvesztése, a depresszió és a demencia.

Kik szenvedhetnek elsősorban ennek a vitaminnak a hiányától? A B-vitamin hiányának kockázata azoknál a személyeknél nő meg igazán, akik nem fogyasztanak elegendő, tápanyagban gazdag ételt, azaz akik alultápláltak. A gyomor- és béltraktus változásai, például a gyomor- és bélrendszeri betegségek szintén nagyobb kockázatot jelentenek a B-vitamin-hiányra, mert ilyenkor a gyomor- és bélrendszer betegségei megnehezítik a tápanyagok felszívódását. A B-vitamin-hiányt az alkoholizmus is okozhatja, mivel a májnak több B-vitaminra van szüksége a felesleges alkohol lebontásához.

A vegán étrendet követő emberek is hiányt szenvedhetnek ebből a vitaminból, különösen a B12-vitamin-hiány kockázata növekszik meg esetükben.

Az állapotos hölgyeknek és az idősebb embereknek nagyobb szükségük van ezekre a vitaminokra, mint bárki másnak. Vannak olyan betegségek és állapotok, amelyek megakadályozhatják ezeknek a vitaminoknak a felszívódását és hasznosulását, például azok vannak veszélyben, akik Crohn-betegségben vagy cöliákiában szenvednek, de a rendszeres és túlzó alkoholfogyasztás is oka lehet a B-vitaminok nem megfelelő hasznosulásának.

Amennyiben nincs elegendő B12-vitamin a szervezetünkben, úgy kialakulhatnak keringési és idegrendszeri problémák. B12-vitamin hiányában létrejöhet depresszió, demencia és egyéb viselkedési zavarok. A B12-vitamin hiányának tünetei közé tartozik a szédülés, a gyengeség, a székrekedés, az étvágytalanság, a zsibbadás a kezekben és a lábakban, valamint a nem megfelelő memória. Táplálkozás útján vihetjük be ezt a vitamint a szervezetünkbe, például gazdag forrása a marhamáj, a tojás, a kagyló, a tej, a sajt.

A B6-vitamint nevezik még piridoxinnak is. Ennek a vitaminnak abban van szerepe, hogy az elfogyasztott táplálék energiává alakuljon. Mivel megtámogatja az immunrendszert, így nagy szerepe van a fertőzések és a kórokozók elleni küzdelemben. A B6-vitamin-hiány tünetei közé tartozik a bőrkiütés, a fertőzésekre való fogékonyság, a vérszegénység, a hányinger és a depresszió. Hogyan vigyünk be B6-vitamint a szervezetünkbe? Például baromfival, keményítőtartalmú zöldségekkel és gyümölcsökkel.

A B1- és B2-vitamin is nagyon fontos a szervezetünk számára. Ezeknek a vitaminoknak a hiánya ritka, egyes esetekben azonban előfordulhat, például a mértéktelen alkoholfogyasztás miatt. Ha nem szeretnénk ezeknek a vitaminoknak a hiányában szenvedni, fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket és halakat.

A B3-vitamin vagy niacin is segít abban, hogy a táplálék energiává alakuljon a szervezetünkben. Ha nincs elegendő niacin a szervezetünkben, ez okozhat emésztési problémákat, hányingert és hasi görcsöket is. Milyen tünetei lehetnek a B3-vitamin hiányának? Például fáradtság, hasmenés, székrekedés, hallucinációk. Hüvelyesekkel, diófélékkel és gabonafélékkel is pótolhatjuk ezt a vitamint.

A B9-vitamin elsősorban a vörösvértestek képződésében játszik szerepet. Hiányában a következő panaszokkal kell számolnunk: koncentrálási nehézség, légszomj, fejfájás, ingerlékenység. A B9-vitamin gazdag forrásai: marhamáj, sötétzöld leveles zöldségek, narancs.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed