A B12-vitamin hiánya a szemben is károsodásokat okozhat – homályos látás

A B12-vitaminnak nagyon sok szerepe és funkciója van az emberi szervezetben: többek között részt vesz a vörösvértest-képződésben, a sejtek anyagcseréjében, az idegműködésben. A tejtermékek, a hal, a baromfi és más húsfélék gazdag forrásai ennek a vitaminnak. Gyümölcsök közül pedig az alma, a banán, a fekete áfonya és a narancs tartalmaz sok B12-vitamint.

A B12-vitamin fontos szerepet játszik a vörösvértestek termelésében, és segíti az agysejtek működését is. A szervezet természetesen nem termel B12-vitamint, ezt mindenképpen pótolnunk szükséges. A B12-vitamin a legnagyobb és a szerkezetileg legösszetettebb vitamin.

Hiányt is szenvedhetünk ebből a vitaminból, ilyenkor nagyon sokféle tünettel kell szembenéznünk: izmok gyengesége, zsibbadás, járási nehézség, fogyás, hányinger, ingerlékenység, fokozott pulzusszám, fáradtság. Túlzásba is vihetjük ennek a vitaminnak a fogyasztását, amikor is gyomor- és bélrendszeri problémákkal, például puffadással és hasmenéssel kell szembenéznünk. Ha pedig már szív- és érrendszeri betegségünk van és túl sok B12-vitaminban gazdag táplálékot fogyasztottunk, akkor a tüneteink súlyosbodhatnak is.

A B12-vitamin hiánya elsősorban az idősebb embereket érinti. Ha nincs elegendő kobalamin a szervezetben, akkor ez megzavarhatja az ideg- és vérsejtek egészségét. Ez a vitamin még a szénhidrátok energiává történő alakításában is kulcsszerepet játszik.

Ennek a vitaminnak a hiánya egy egyszerű rutin vérvizsgálattal könnyedén felismerhető és kezelhető. A háziorvos – amíg nem tudja a véreredményt – a szem vizsgálatából is rájöhet ennek a vitaminnak a hiányára, ugyanis a szemfehérje sárgulása is jelezheti, hogy nincs elegendő B12-vitamin a szervezetünkben. A szemhéjgörcsök és a szemrángás is következménye lehet annak, ha valakinek hiányzik ez a tápanyag a szervezetéből, vagy alacsony szintet mutat. Súlyos esetben látóideg-károsodás is felléphet, ami pedig akár még látásvesztéshez is vezethet.

A vegánok és vegetáriánusok is nagy kockázatnak vannak kitéve, hiszen ők nem fogyasztanak húst, húsételeket és tejtermékeket. A szakértők szerint azonban más táplálékokkal is pótolható esetükben ez a vitamin, például olyan termékekkel, amelyek dúsítottak ezzel a vitaminnal, de a tojásban és a tejtermékben is sok B12-vitamin van, persze ez csak a vegetáriánus személyeknek javasolható.

A B12-vitamin hiánya más betegségeket, egészségi problémákat is okozhat, és mivel a vitamin javítja az anyagcserét, a hangulatot, a bőr egészségét, jót tesz a szívnek, az érrendszernek, az idegrendszernek és az emésztőrendszernek is, éppen ezért nagyon fontos annak pótlása.

Homályos és zavart látás is kialakulhat B12-vitamin hiányában. Ez akkor fordul elő, ha a hiány károsítja a látóideget. A szemtől az agyig terjedő idegi jel zavart okoz ennek a károsodásnak köszönhetően, ami viszont látásromláshoz vezethet. Ezt az állapotot optikai neuropátiának nevezik, azonban a B12-vitamin pótlása megfordítja ezt a károsodást.

A B12-vitamint gyakran nevezik energiavitaminnak is. A vitamin hiánya gyengeséghez, zavartsághoz és letargiához is vezethet, ilyenkor ugyanis nincs elegendő B12-vitamin a vörösvértestek előállításához, amelyek oxigént szállítanak az egész testben.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed