Itt a 2025-ös fintech lista: 15 magyar céget hoztunk, akikre méret, ügyfélszám vagy a megoldásuk újszerűsége miatt jó odafigyelni.
Nyolc évvel ezelőtt, az első listánknál még magyarázni kellett, mi is az a fintech. Mára a mindennapjaink részévé váltak a fintech szolgáltatók, a Revolut már minden nyolcadik, az OTP Bank Simple alkalmazása minden harmadik magyar telefonján ott van. Egyre több szolgáltatást nyújtanak, a technológia miatt a legtöbb esetben olcsóbbak, gyorsabbak és jóval letisztultabbak a megoldásaik mint a klasszikus pénzügyi szolgáltatóké.
2017-ben globálisan sokan számítottak forradalmi változásokra. A hazai piacról viszont már akkor is azt írtuk, hogy érdemes kicsit visszafogottabban figyelni. Az akkori húszas listánk hat tagja mára nem működik, és további kettő nem nevezhető fintechnek, más szektorban látták meg a folytatás és fejlődés lehetőségét.
Az ügyfélszerzés drága, a magyar piacon elsősorban a B2C (business to costumer) üzleti modellre épülő megoldások buktak el.
A hazai fintech szereplők nincsenek könnyű helyzetben, a 2010-es évek végtelen pénz időszakának vége, a forrásbevonás nehezebb. A szabályozási környezet sem lett sokkal kedvezőbb a legutóbbi lista óta, a klasszikus bankok nem nyitnak, inkább ott fekszenek keresztbe a konkurensnek tartott fintecheknek ahol tudnak.
A magyar szabályozói környezet újításhoz való hozzáállását mutatja az is, hogy hétfőn alkotmányba foglalták a készpénzhasználathoz való jogot. Egyébként ezt a fintechek sem elvenni tervezik, hanem inkább jobb alternatívát próbálnak nyújtani.
Ha forradalom nem is, a fejlődés jellemzi a piacot. Továbbra is vannak olyan szereplők, akikre érdemes figyelni, 15 ilyen céget mutatunk be a második fintech listán Fekete Emese főszerkesztő-helyettessel. Van köztük világszinten is jelentős szereplő, ilyen például a Brokerchooser vagy a Seon, ami 2022-ben a magyar startupvilágban rekord 94 millió dollárnyi finanszírozást kapott. Van a hazai piacon évek óta meghatározó fejlesztés, a Simple szuperappal szinte minden létező fintech szolgáltatást el lehet érni. És van ígéretesen növekvő startup is, mint a Pastpay.
- A Pastpay rohamtempóban nő, ehhez tavaly ősszel kapott 12 millió eurót is. A régióban egyedüliként nyújtanak BNPL – buy now, pay later azaz „vásárolj most, fizess később” – szolgáltatást vállalkozásoknak, mára több mint 1500-nak. Bevételük tavaly 700 ezer euró volt, az alapítók, Berényi Benjamin és Réti Bálint nem állnának meg itt, idénre a bevételük duplázását tervezik. A stabil alapok felépítése viszont prioritás, kevesebb lehetőségük van hibázni, mint a nyugati versenytársaknak.
- A Brokerchooser alapítóival, Korpos Gergellyel és Bedő Tiborral 2020-ban beszélgettünk utoljára, az idei portré az azóta végbemenő fejlődést mutatja be. Akkor havi 400 ezer látogatójuk és 50 fizetős partnerük volt, mára ez havi 900 ezer júzerre és hetven-nyolcvan fizetős partnerre nőt. Az eredmények is beszédesek, tavaly 5 millió eurós bevétellel és egymillió eurós profittal zártak. Agresszív terveik vannak, elképzeléseik szerint akár ötvenszeresére is lehet még növelni a Brokerchooser-t.
- Csillagrombolót építenek a FintechX-nél. Szegeden, kapucnis pulcsiban és strandpapucsban kezdték el a Wyze.me költségkövető alkalmazással, de, mint a legtöbb B2C projekt, ez sem volt hosszútávon fenntartható pénzügyileg. Így jött a B terv, az Aggreg8.io és a FintechBlocks projektjeivel – mindkét cég szerepelt a 2017-es listánkon – már nem magánszemélyeket, hanem bankokat és más olyan cégeket céloztak, akik pénzügyi adatokkal, számlainformációkkal dolgoznak. A három szálat a FintechX fogja jelenleg össze, az alapítók Mudri Gyuri és Gémes Tamás azon dolgoznak, hogy használható módon áramoljanak az adatok a banki központi rendszerektől a közvetítőkön keresztül egészen a végfelhasználókig. Újraindítják az egykori szerelemgyereket is, a SpendWyze szuperapp már a célegyenesben van.
The post A fintech forradalom elmaradt, de ezekre a magyar szereplőkre érdemes figyelni appeared first on Forbes.hu.

