A University College London szakembere, Dr Kaustubh Adhikari volt az egyik vezetője annak a nemzetközi kutatásnak, amelyben azt tárták fel, mi alakítja a fogainkat. A kutatók jelentős különbségeket találtak a fogazatban, attól függően, milyen etnikumú valaki. Ez valószínűleg legalább részben a neandervölgyiektől örökölt génnek köszönhető, amely az európaiakban jelen van.
„A fogak igen sokat elárulnak az emberi evolúcióról, mivel jó állapotban maradnak fenn, az ősi fogak különösen fontosak a régészek számára, akik így kideríthetnek olyan kulcsfontosságú eseményeket, mint azt, hogy mikortól váltak kisebbé a fogaink amiatt, hogy főtt ételeket kezdtünk fogyasztani” – magyarázta Dr. Adhikari.
„Nem sokat tudunk azonban azokról a genetikai alapokról, amelyek meghatározzák a modern kor emberének fogai közti méretbeli és alaki különbségeket, és ennek részint az áll a hátterében, hogy nehezen tudjuk megmérni a fogakat.” A kutatók számos olyan gént azonosítottak, amelyek a fogak fejlődését befolyásolják, s ezek némelyike az etnikai csoportok közti különbségekért is felelős.
A szakemberek 882 fő esetében azonos módszerekkel precízen megmérték a fogak ínyből kilátszó részét, fogászati lenyomatvétel során kapott mintákból. Minden egyes alany esetében rendelkezésre álltak genetikai adatok is, és ezek összehasonlításával kideríthették, mik azok a gének, amelyek az egyes fogtípusok esetében, annak viselői körében jelen vannak. 18 genetikai régiót azonosítottak, amelyek az egyes fogterületek növekedését meghatározzák, ezekből 17-ről eddig nem tudtuk, hogy befolyásuk a fogakra is kiterjed.
Ezek egyike az a gén, amelyet a neandervölgyiektől kaptunk, és ezt csupán az európai származású alanyokban sikerült megtalálni. E gén hatására a metszőfogaink vékonyabbak, de az európaiaknak általában véve kisebbek a fogaik.
Az is kiderült, hogy egy EDAR nevű gén, amely a kelet-ázsiaiakban határozza meg a metszőfogak alakját, befolyással van az összes fog szélességére is. Mindezek, a fogfejlődést meghatározó gének nemcsak az egészséges fogak növekedését irányítják, ám szerepük van a hibás fognövekedésben is.
A kutatók abban bíznak, hogy egy napon néhány fogászati eltérést akár génterápiával is gyógyítani lehet majd. Hozzátették, az egyes, a fogak növekedését befolyásoló gének más szereppel is rendelkezhetnek a szervezetben, és könnyen lehet, hogy az egyéb feladataik miatt kerültek evolúciós előnybe. Ez azt is jelenti, hogy a fogaink alakjára gyakorolt hatás csak afféle mellékhatás lehet.
The post A fogaink fejlődésébe is beleszóltak neandervölgyi gének first appeared on National Geographic.