A gyors őszülés okai

Idősebb ősz hajú nő, kezében egy homokórával.

Idősebb ősz hajú nő, kezében egy homokórával.

A haj őszülését nemcsak a genetika és az életkor idézi elő, hanem ma már tudományos kutatások is igazolják, hogy bizony az ősz haj létrejöttéért a túl sok stressz is okolható. Talán valóban nem csak mendemonda, hogy ha valaki sokat idegeskedik, vagy valamilyen trauma éri, akkor sokkal gyorsabban őszül, mint az a személy, aki nem stresszel annyit az élet dolgain.

A hajhagymákból fejlődnek ki a hajszálak. Fiatalabb éveinkben ezek a hajszálak pigmentáltak, majd ahogy idősödünk, úgy egyre több hajszál nem kap elegendő pigmentanyagot, ezek lesznek az ősz vagy fehér hajszálak. Az őszülés általában már a harmincas éveink végén elkezdődik, de a genetika is meghatározza, hogy kinek mikor „deresedik” a hajkoronája. Egyesek már tizenévesen őszülnek, míg másoknak még 50 éves kor körül is alig van ősz hajszáluk.

Amikor stressz ér bennünket, akkor nemcsak a vérnyomás, hanem a vércukorszint is megemelkedik. Az erek kitágulnak, illetve más fiziológiai változások is bekövetkeznek, amelyek mind-mind arra szolgálnak, hogy felkészítsenek bennünket erre a stresszes állapotra.

A krónikus stressznek számtalan negatív hatása van az egészségre, azonban nem mindenki ugyanúgy reagál ezekre a stresszorokra. Gondoljunk csak arra, ha nyilvánosság, sok ember előtt kell beszélni. Míg egyeseket ez lázba hoz, mások legszívesebben elmenekülnének.

Stressz hatására – de ennek nagyon nagyfokú stresszhatásnak kell lennie – valóban őszbe borulhat a hajunk. Az egereken végzett kísérletek azt mutatják, hogy a nagyfokú stressz, amely az idegeket stimulálja, a mellékvesében okoz változásokat, hiszen ilyenkor több noradrenalin szabadul fel. Ennek hatására a szőrtüszők sejtjei gyors osztódásnak indulnak. Ez a folyamat olyannyira kimeríti a szőrtüszőket, hogy képtelenek lesznek a normál pigmenttermelésre, amely voltaképpen a haj színét adja.

A haj gyors őszülését nem az akut, hanem a krónikus stressz idézi elő. Tehát ha csak néha idegeskedünk a munkahelyünkön, mégis őszülünk, nem a munkahelyi körülményeket kell okolnunk. Ha azonban minden egyes nap gyomorgörccsel megyünk dolgozni, akkor már lehet okunk gyanakodni, hogy krónikus stressztől szenvedünk, és ezért őszültünk meg idejekorán.

Sok tényező okozhatja a haj őszülését: életkor, testeloszlás, éghajlat, kémiai expozíció, genetika, hormonok, szennyezőanyagok és toxinok.

Az haj őszülése a melanin hiánya miatt következik be. A melanin egy olyan pigment, amely a haj színét adja, de meghatározza a szem- és a bőrszínt is. Az őszülést az okozhatja a tudósok szerint, hogy a melanintermelő sejtek elhasználódnak, megsérülnek, vagy elveszíthetik a működésükhöz szükséges támogató rendszereket. A melanint termelő sejtek neve melanociták. A melanociták idővel egyre kevesebb melanint termelnek, míg végül egyáltalán nem termelnek már. Ilyenkor a haj elkezd őszülni, majd teljesen fehér, őszes színbe borul.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed