Azt eddig is tudtuk, hogy a zenehallgatásnak mennyire pozitív hatásai vannak az emberi lélekre. Azonban mára az is bebizonyosodott, hogy a hangszeren történő játéknak is vannak ennyire jótékony hatásai. Az eddigi kutatási eredmények azt mutatják, hogy a hangszeren, különösen a zongorán való játék összefügg a jobb memóriával, és azok az emberek, akik ezen a hangszeren játszanak, sokkal jobban meg tudnak oldani összetett feladatokat.
Egy tanulmányban a zene hatékonyságáról és a stressz csökkentéséről írtak. A kutatásba bevont személyeket három csoportba osztották. Az egyik csoport tagjainak pihentető, meditációs zenét, a második csoport tagjainak a fodrozódó víz hangját kellett hallgatniuk, míg a harmadik csoport tagjainak semmit sem. Ezután a vizsgálat vezetői megmérték a vizsgálati alanyok stresszmutatóit. A tanulmány szerint azoknak, akik relaxáló zenét hallgattak, szignifikánsan alacsonyabb volt a stressz-szintjük; a második csoport tagjainál is jó eredményeket értek el, de nem olyan jót, mint az első csoport tagjainál. Ellenben a harmadik csoport tagjainál – persze nem mindenkinél – sokkal magasabbak voltak a mért stresszfaktorok. A vizsgálat bebizonyította tehát, hogy már maga a zenehallgatás is mennyire pozitívan hat az idegrendszerre és a kortizolszintre.
Egy-egy hangszeren nem mindig könnyű megtanulni játszani, hiszen itt nemcsak az elménket, hanem bizony a testünket is használjuk, azonban következetes gyakorlással egyre jobbak lehetünk. Egy idő után pedig azt vehetjük észre, hogy sokkal türelmesebbé és kitartóbbá váltunk, ami megint csak jót tesz a stressz-szintünknek.
A zene egy nagyszerű művészeti ág, ahol nagyon jól ki tudjuk fejezni az érzéseinket, az érzelmeinket, emellett fejleszti a kreativitásunkat is. Eleinte lehet, hogy csak egy-két számot, dalt tudunk eljátszani, de egy kis idő elteltével már talán saját dalokat is fogunk szerezni.
A hangszeren való játék során az agyunkat folyamatosan használjuk és trenírozzuk. Ennek nagy hasznát vesszük, hiszen sokkal kisebb lesz így az esély a demencia vagy az Alzheimer- kór kialakulására. Nem mellesleg a folyamatos zenehallgatás még az idegrendszerre is kiegyensúlyozó hatással van.
Nemcsak a zenehallgatás, hanem egy-egy hangszeren való játék is pozitívan hat az immunrendszerre. Hatására megnő a szervezetben az immunglobulinok – A-antitestek – száma, amelyeket gyilkos sejteknek is neveznek, hiszen sikeresen pusztítják el a szervezetbe kerülő kórokozókat.
Egy kutatásba diákokat vontak be. Az egyik csoport tagjai zenei képzésben vettek részt, míg a másik csoport tagjai nem. A tanulóknak szavakat olvastak fel, majd a diákoknak fel kellett idézni ezeket a szavakat. A zenét tanuló csoport sokkal jobban teljesített, mint azok a diákok, akik nem tanultak semmilyen hangszeren. A kutatók megállapították, hogy a hangszeren való játék az egyik legjobb dolog, hogy a memóriánkat fokozzuk.
Egy kutatás során hivatásos zenészek agyát vizsgálták. Esetükben a szürkeállomány növekedését tapasztalták, ezzel pedig az információfeldolgozó teljesítményük növekedett meg.

