Amikor fájni kezd a hátunk, először csak tűrünk és bizakodunk, hogy a fájdalom hamarosan a múlté lesz. Majd elmegyünk kivizsgálásokra, és a kezelés keretében gyógyszereket fogyasztunk a fájdalom csillapítására. Azonban ez nem mindig a legjobb megoldás, hiszen egyrészt hozzászokást eredményez, másrészt egyre nagyobb dózisokra lesz szükség, hogy a fájdalom enyhüljön. Ha olyan háttal kapcsolatos problémánk van, amely az orvos szerint is el fog múlni, akkor nyugodtan kipróbálhatunk olyan természetes gyógymódokat, amelyek vannak olyan hatékonyak, mint egyes vényköteles gyógyszerek. Most ezek közül mutatunk be néhányat.
Vannak olyan gyógynövények, amelyek nagyon hatékonyak lehetnek a hátfájdalom csillapításában. Ezek a gyógynövények nemcsak fájdalmat csillapítanak, hanem a fájdalom kiváltóját, azaz a gyulladást szüntetik meg. Milyen gyógynövényeket használhatunk a fájdalom enyhítésére? Ilyen például a fűzfakéreg, amely enyhíti az akut hátfájdalmat, illetve csökkenti az ízületi gyulladásból és az oszteoartritiszből eredő fájdalmat. A chilipaprika gazdag forrása egy kapszaicin nevű vegyületnek, amely izomfájdalmat és gyulladást is csökkent. A kurkuma szintén nagyon hatékony az ízületi és a hátfájdalom enyhítésében. A borsmentaolaj pedig a fájdalomérzékelést csökkenti.
A meleg- és hidegterápia azt jelenti, hogy hideget vagy meleget alkalmazunk a fájdalom enyhítésére és a gyógyítás elősegítésére. A hőterápia nagyon hatékony a fájdalom csillapításában, mégpedig a feszült izmok ellazításával, a véráramlás elősegítésével, illetve azzal, hogy tápanyagot szállít a szövetekhez és a sejtekhez. A hidegterápia az izomsérüléssel járó gyulladást csökkenti, illetve nagyon hatékony a duzzanat csökkentésében. A terápia hatására az erek összehúzódnak, és így segíthet minimalizálni a szövetek károsodását. A meleg- és a hidegterápia is alkalmas lehet a hátfájás enyhítésére a fájdalom okától és jellegétől függően.
Azt gondolhatjuk, hogy fájdalom esetén a mozgással csak ártunk magunknak, de ez nem így van. A mozgásterápia, azaz a testmozgás segít a mobilitás, az erő és az állóképesség kialakításában és fenntartásában. A mozgásterápia a mozgástartományt is javítja.
A hátfájás kezelésében a jóga is a segítségünkre lehet, mégpedig a hátat és a gerincet támogató izmok nyújtásával és erősítésével. A rendszeresen végzett jógagyakorlatok már 3-4 hónapon belül komoly változást idéznek elő, és el is mulaszthatják a hát fájdalmát. Amikor fájdalmunk van, legyen szó hátfájdalomról, akkor gyakran a stressz is kísérheti a mindennapjainkat, hiszen a fájdalom feszültséget is generálhat bennünk. A jóga ezen is segíthet, hiszen remekül csökkenti a stresszt is.
A piláteszt is kipróbálhatjuk, amennyiben hátfájdalommal küzdünk. Ennek a testmozgástípusnak a célja az izomtónus, a rugalmasság és az erő javítása. A pilátesz segíthet a sérülések gyógyításában. A pilátesz során rendszeres izomnyújtás is történik, ami szintén nagyon hatékony a hát fájdalmának csillapításában.
A tai chi egy olyan kínai harcművészeti gyakorlat, amely lassú mozdulatokat és mélylégzés-technikákat foglal magába. Nagyon hatékony a hát és a has izmainak megerősítésében, a testtartás javításában, az egyensúly és a rugalmasság növelésében.
A gyulladás kezelésével a hátfájás is javulhat, hiszen ezzel a tünetek mögöttes okát kezeljük. A gyulladáscsökkentő étrend segít csökkenteni a duzzanatot és a fájdalmat, és javítja a mobilitást. Az étrendünk csak kevés cukrot, feldolgozott és szénhidráttartalmú élelmiszert tartalmazzon, ezek helyett fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, halakat és hüvelyeseket.

