A Hell újra visszahívná az éppen megjelent Forbes magazint

A Barabás testvérek, vagyis a Hell Energy tulajdonosai beperlik a Forbes kiadóját, mert szerepeltettük őket a legnagyobb családi cégek listáján. Az ügyről van egy folyamatban lévő per, amit első fokon a Forbes nagyobb részben megnyert és jogi álláspontunk szerint ez lehetővé teszi, hogy újra leírjuk a tulajdonosok nevét. 

A Forbes 2024. szeptemberi száma – ezt akarják visszavonatni a Barabás testvérek, mert leírtuk a nevüket.

A hírekből (Blikk, TV2, Index és Origo) értesült róla a Forbes, hogy a Hell Energy tulajdonosai ismét pert indítanak a kiadó ellen. A tulajdonosok a magazin visszahívását is kezdeményezik, szerintük jogellenesen írtuk le a nevüket. Legutóbb négy éve, 2020 elején indítottak ellenünk pert és akkor sikerrel hívatták vissza a magazint, bár azt a célt, hogy a tulajdonosok személye titokban maradjon, nem teljesen sikerült elérni, hiszen az ügyről még a New York Times is cikkezett. 

A Hell közleménye többek között azt írja, hogy 

„2019-ben a bíróság (egy ideiglenes intézkedés keretében – a szerk.) eltiltotta a Forbes magazin kiadóját mindenfajta adatkezeléstől az érintett magánszemélyek vonatkozásában, beleértve bármilyen sajtóközlést”;

„a polgári per évek óta zajlik, 2024 februárjában csupán az elsőfokú, nem jogerős ítélet megszületéséig jutott el”;

„a Hell jogi álláspontja szerint az ideiglenes intézkedés a per jogerős elbírálásáig hatályban van”;

„a cikk számos olyan állítást tartalmaz, amely nem felel meg a valóságnak”;

„kiemelték, hogy a HELL Energy Magyarország Kft. alapítása óta 118,1 milliárd forint értékű beruházást hajtott végre, aminek összesen 10,04 százaléka volt állami támogatás”. 

fontosnak tartották megjegyezni, hogy a tulajdonosok adatai „gyenge bulvár stílusú, személyeskedő kommentárral kiegészítve” jelentek meg szerintük (itt el lehet olvasni, hogy tényleg így van-e). 

Ahogy korábban beszámoltunk róla, és az ügy szempontjából ez fontos fejlemény, a 2019-ben indított perben négy év után született elsőfokú ítélet, amelyben

a bíróság nagyobb részben a Forbes kiadójának adott igazat. 

A mi jogi álláspontunk szerint ezzel megszűnt a korábban hozott ideiglenes intézkedés hatálya, amely gyakorlatilag cenzúrát eredményezett az elmúlt években. A jogi ügyekben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) képviseli a Forbes-t. 

A jogvita tétje

A Forbes már évekkel ezelőtt, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) iránymutatásainak megfelelően kidolgozta azt az amúgy igen bonyolult és a szerkesztőség számára nagy terhet jelentő eljárást, amelynek keretében felveszi a kapcsolatot a listán szereplő érintettekkel (ennek része az ún. érdekmérlegelés, amely alapján az adatkezelés megvalósul). 

A Hell Energy esetében a Forbes szerkesztősége – mind az előzetes jogi egyeztetésben, mind az értékbecslésben és a tartalom elkészítésében – ugyanúgy járt el, mint minden más szereplő esetében. Nyilvánosan elérhető információforrásokból dolgoztunk, így például a cég által leadott – és nyilvánosan elérhető – pénzügyi eredménykimutatásokból, mérlegekből és kiegészítő mellékletekből. 

A Forbes szerkesztősége szerint a széles nyilvánosságot joggal érdeklő ügy, hogy az állami támogatásban részesülő vállalkozások hogyan működnek. A Forbes által – tapasztalt és elismert cégértékelési szakemberek bevonásával – készített becslések ennek mutatószámaiként értelmezhetőek. 

Az, hogy egy nagyfoglalkoztató mennyi állami támogatást kap és hogy beruházást hajt végre, nem zárja ki egymást, sőt a támogatás feltétele sokszor a beruházás maga. A Hell Energy közleményében nem tesz említést az MNB kötvényprogramjaiból származó forrásokra, ezzel együtt a társaság igen komoly közforrásokhoz jutva tudott – többek között – kapacitásokat fejleszteni.

A Forbes kiadója és a Hell Energy tulajdonosai között évek óta húzódó jogvita tétje véleményünk szerint, hogy az újságírás gyakorlatilag ellehetetlenül-e vagy sem.

Az ügy bőven túlmutat azon, hogy egy állami támogatást kapó cégcsoport tulajdonosainak nevét le lehet-e írni vagy sem. Ha a Hell jogértelmezése nyer a bíróságon, ki nem akadályozhatja meg, hogy leírják a nevét egy újságban? Ki nem, ha mindezt egy egész országnak energiaitalakot, üdítőt, kávét árusító cég tulajdonosai, akik állami támogatást is kapnak, megtehetik?  

A Forbes megküldte a jogi válaszát a cégcsoportnak, amikor jelezték, hogy az elsőfokú ítélet kapcsán eltér a jogértelmezésünk. A Hell akkor jelezte, hogy jogi álláspontjukat megküldik a számunkra – paradox módon a rejtőzködni kívánó tulajdonosok ehelyett előbb inkább a sajtó egy részéhez fordultak.  

The post A Hell újra visszahívná az éppen megjelent Forbes magazint appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed