A jeges fürdő, azaz a hidegvíz-terápia előnyei

Bizonyára láttunk már olyat, hogy valaki a legnagyobb hidegben is kimegy egy folyóhoz, és úszik abban egyet. Nos, ezt is nevezhetjük jeges fürdőzésnek, vagy hidegvíz-terápiának. Azonban ez a terápia nem való mindenkinek és mellékhatásai is lehetnek. Cikkünkben leírjuk, hogy milyen előnyei és hátrányai lehetnek a jeges fürdőzésnek.

A jeges fürdőzés csökkenti a duzzanatot, enyhíti az izomfájdalmat, serkenti a vérkeringést, fokozza a véráramlást.

A hideg vizes terápia már az ókori Rómában és Görögországban is nagy népszerűségnek örvendett. Rómában például láz kezelésére alkalmazták ezt a terápiát. Napjainkban sokan edzés után alkalmazzák, illetve az általános egészség fenntartására és a sportsérülések rehabilitációjára használják.

A jeges fürdőzés tehát olyan előnyöket kínál, mint edzés utáni rehabilitáció, a gyulladás kezelése és a hangulat javítása. Akik kipróbálták ezt a kezelési módot, jóval kisebb izomfájdalmat tapasztaltak, mint azok, akik a passzív pihenést részesítették előnyben edzés után. A kutatási eredmények is azt mutatják, hogy az edzés utáni hideg fürdő segít a gyulladás csökkentésében, és a keringést is fokozza. A hideg víz ugyanis csökkentheti a fájdalom érzékelését vagy a fájdalom érzetét. Ez megmagyarázza, hogy a jeges fürdők miért is csökkentik olyan hatékonyan az izomfájdalmat edzést követően.

A hidegvíz-terápia lényege, hogy hideg víz hatására az erek összeszűkülnek, majd a víz elhagyását követően értágulat alakul ki. Ez pedig fokozza a vér áramlását és a szövetek oxigénellátását, ami tovább csökkenti a gyulladást, és elősegíti a gyorsabb gyógyulást.

A jeges fürdőzés előnye tehát az izmok regenerációja, hiszen hideg víz hatására az erek összeszűkülnek, majd a hideg víz elhagyását követően az erek ismét kitágulnak. Ez fokozza a keringést, és tápanyagokban gazdag vér szállítódik a szövetekbe, ami pedig jelentősen enyhíti az izmok fájdalmát.

A hideg vizes terápia hatással van a központi idegrendszerre is, amely olyan folyamatokat szabályoz, mint a légzés, a keringés, az éberség és az alvás. A hideg víz sokkoló hatása azonban stimulálhatja az olyan hormonok felszabadulását, mint az adrenalin és endorfin, ez pedig nagyobb energiát, jobb alvást és jobb hangulatot okozhat.

Egyes tanulmányok szerint a jeges fürdőzés a mentális állapotra is pozitív hatást gyakorol, hiszen csökkenti a stresszt, a szorongást és a depresszió tüneteit. A hideg víz aktiválhatja a szervezet stresszválaszát, ami segít megbirkózni a jövőbeli stresszorokkal. Ez pedig bizonyítottan pozitívan hat a mentális egészségre.

A jeges fürdőzés során az erek összehúzódnak, ami korlátozza a szervezet gyulladásos válaszát, és csökkenti a gyulladást, ami szerepet játszik az immunitásban, illetve jelentősen lecsökkenthet a légúti fertőzések kockázata. A gyulladás csökkenése pozitív hatással van az általános egészségre. A gyulladás a sérülésre és a stresszre adott válasz, és olyan krónikus betegségeket okozhat, mint ízületi gyulladás, szívbetegség és cukorbetegség.

A jeges fürdőzés azért veszélyeket is rejt magában: okozhat alacsony testhőmérsékletet, azaz hipotermiát, idegkárosodást és úgynevezett hideg sokkot. Kiknek nem javasolt? Azoknak, akiknek rossz a vérkeringésük, nyílt sebük van, cukorbetegek, szívbetegek, idegkárosodásuk vagy Raynaud-szindrómájuk van.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed