Nincs olyan törvényi rendelkezés, amely kitér arra a kérdésre, hogy átengedhető-e ideiglenesen a személyes használatra adott hivatali gépkocsi a közeli hozzátartozóknak
– állítja az Ügyvédkör elnöke, Horváth Lóránt az Integritás Hatóság elnökének meggyanúsítása kapcsán. Mint ismert, Biró Ferenc Pál egy dolgot ismert el az ügyészség által terhére rótt cselekmények közül, azt, hogy a felesége valóban használta alkalmanként a hivatali autóját, de szerinte erre a jogszabályok szerint lehetőség volt.
„Az Integritás Hatóság elnökét a 2022. évi XXVII. törvény szerint miniszterekkel kapcsolatos juttatások illetik meg. Ezért az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX.21.) kormányrendelet értelmében az Integritási Hatóság elnökét megilleti a személyes gépjárműhasználat, amelynek keretében a gépkocsit hivatalos és magáncélú utazásra is igénybe veheti tételes menetlevél vezetése nélkül. A jogszabály nem tér ki arra, hogy a magáncélú használat során a gépkocsi közeli hozzátartozó számára ideiglenesen használatba adható-e. Ezt legfeljebb a hatóságnál létrehozott belső szabályozók rendezhetik” – írta lapunk megkeresésére Horváth, aki szerint a kérdés az, hogy volt-e olyan gépkocsi, amelyet kifejezetten azért béreltek, hogy az elnök hozzátartozója használja, mert szerinte ez vetheti csak fel a vagyon elleni bűncselekmény gyanúját.
Ebben a kérdésben azonban a Központi Nyomozó Főügyészség és Biró Ferenc elnök nyilatkozatai ellentétben állnak
– jegyezte meg.
„Fontos felhívni a figyelmet azonban arra, hogy még ha a hatóság elnöke a számára vásárolt vagy lízingelt gépkocsi használatával kapcsolatos szabályoktól eltért is, amikor ideiglenesen másnak átengedte az autót, azzal legfeljebb az erre irányadó belső szabályokat sérthette meg, de vagyoni hátrány okozására ez a magatartás nem alkalmas, így nem is merítheti ki a hűtlen kezelés tényállását” – tette hozzá az ügyvéd, aki szerint ezért annak nincs is jelentősége a büntetőeljárás szempontjából, hogy volt-e joga a hatóság elnökének az autó átengedésére.
Kerestük az Integritás Hatóságot, hogy adják ki nekünk a szervezet gépjárműhasználattal kapcsolatos szabályzatait, de azt a választ kaptuk, hogy nem tudnak segíteni, mert büntetőeljárás zajlik, és az ügyészség a múlt héten lefoglalta az irataikat. A hivatal honlapján elérhető szervezeti és működési szabályzat (szmsz) nem tér ki a gépjárműhasználat kérdéseire (szúrópróbaszerűen több más, hasonló jogállású szervezet szmsz-ét is ellenőriztük, azokban sem rendelkeztek erről a kérdésről).
A lapunk által megkérdezett szakértők nem emlékeztek olyan esetre, hogy eljárás indult volna valaki ellen, mert átengedte a házastársának vagy közeli hozzátartójának a személyes használatra kapott hivatali autóját. „A személyes használatot nem igazán lehet ellenőrizni” – jegyezte meg Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója.
Megkérdeztük a Központi Nyomozó Főügyészséget is, hogy Biró Ferenc Pál milyen jogszabályt vagy belső szabályzatot sértett a hivatali autójának kölcsönadásával, illetve tudnak-e olyan korábbi esetről, amikor állami vezető ellen eljárás indult, mert átengedte a hivatali autóját a hozzátartozójának, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.
Biró Ferenc Pált hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsítja az ügyészség, és a feleségét is meggyanúsították.
Mohos Márton / 24.hu Biró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság elnökének sajtótájékoztatója 2025. január 17-én.
A céges autók világában nem szokatlan, hogy a házastárs is beülhet a volán mögé. „A vállalati szektorban a felsővezetői juttatások a menedzserszerződések része szokott lenni a gépjármű személyes használata, amelyet nem korlátoznak kizárólag az alkalmazottra, mivel ellenőrizni nem lehet. A kérdés mindössze az, hogy kiterjed-e a szerződés a személyes használatra is, és ha igen, akkor ez a családi használatot is magában foglalja-e” – jegyezte meg Horváth Lóránt.
Amennyiben tételes jogszabálysértést nem követett is el Biró Ferenc a hivatali autójának kölcsönadása miatt, ez nem jelenti azt, hogy etikusan járt el, sőt a hivatala etikai kódexével minden bizonnyal szembement a cselekedete.
A munkatárs a hatósági tevékenységének ellátására rendelkezésére bocsátott eszközöket csak hatósági tevékenysége céljából használhatja, a munkavégzéshez kapott felszereléseket a mindennapi munkavégzés ideje alatt felmerülő személyes céljaira csak a legszükségesebb mértékben, az általában szokásosan elfogadott gyakorlatnak megfelelően használhatja
– olvasható az Integritás Hatóság etikai kódexében.
The post A jogi háttér nem világos, de az Integritás Hatóság etikai kódexével szembemegy, hogy az elnök felesége hivatali autót használt first appeared on 24.hu.