Az emberi szervezetnek szüksége van bizonyos elektrolitokra. Ilyen elektrolit például a kálium is, amelynek hiánya nagyon sokféle egészségi probléma kialakulásához vezethet.
A kálium szorosan együttműködik a nátriummal. Segít fenntartani a sejtek egészségét, a normális vérnyomást, de nagy szerepe van a csontbetegségek és a krónikus betegségek kivédésében is.
Ha megfelelő a szervezetben a káliumszint, akkor sokkal jobb vese- és mellékvese-funkciókra számíthatunk, jobb lesz a szívműködés, az izmok működése, és nem lesznek problémák a sav-bázis egyensúllyal sem.
A káliumhiány nagyon sokféle tünetet okozhat és számtalan szövődmény is kialakulhat, amennyiben nincs a szervezetünkben elegendő kálium. Felléphetnek izomgörcsök, illetve kialakulhat izomgyengeség, fáradtság, mentális problémák, ingerlékenység, és még a szív működésével és egészségével is problémák lehetnek.
Ha alacsony a kálium szintje a szervezetünkben, akkor az izmok kevesebb energiát tudnak elraktározni, ez pedig izomgörcsökhöz és izomgyengeséghez vezethet. Káliumra van ahhoz is szükség, hogy a vércukor glikogénné alakuljon, hogy aztán az izmokban és a májban elraktározódjon. Ha nincs elegendő kálium a szervezetben, ez alacsonyabb glikogénszintet eredményez, ami pedig nemcsak izomgyengeséghez, hanem fáradtsághoz is vezethet.
Alacsony káliumszintet eredményezhet az is, ha kevés folyadékot fogyasztunk. Egyes gyógyszerek és hashajtók is csökkenthetik a szervezetben a káliumszintet.
A kálium és a nátrium szorosan együttműködik egymással. Éppen ezért nagyon lényeges ezeknek az elektrolitoknak a megfelelő aránya is. Hogyan tudjuk szabályozni ezeknek az elektrolitoknak a helyes arányát? Például úgy, ha káliumban és nátriumban is gazdag ételeket fogyasztunk. Milyen táplálékokat vehetünk magunkhoz ennek érdekében? Például ilyen az avokádó, a sárgadinnye, a kelbimbó, a bab, a banán, a narancs, a sárgarépa, a burgonya, a spenót és a mazsola.
Az alacsony káliumszint nemcsak szív-, hanem veseproblémákat is okozhat. Amikor a szervezetben magasabb a nátriumszint, akkor ezt a vesék a vizelettel együtt kiválasztják, azonban ilyenkor nemcsak nátrium, hanem kálium is ürül a szervezetből, ami a szív és a vesék egészségét is veszélyezteti. Azonban tanulmányok arról számolnak be, hogy ennek ellensúlyozására törekedjünk arra, hogy az étrendünk elsősorban magas káliumtartalmú ételeket tartalmazzon.
A kálium elektrolitként működik a szervezetben. Segíti az idegek működését és az izmok összehúzódását. Segít abban is, hogy a tápanyagok a sejtekbe jussanak, illetve hogy a salakanyagok el tudjanak távozni a sejtekből. Káliumban gazdagok például a zöld leveles zöldségek, a szőlő, a szeder, a gyökérzöldségek, a citrusfélék, például a grépfrút és a narancs. Amennyiben valaki vesebetegségben szenved, előfordulhat, hogy a vesék nem távolítják el az extra káliumot a vérből, ilyenkor speciális étrendre is szüksége lehet. Ezzel kapcsolatban mindenképpen a kezelőorvossal kell konzultálni.