A kánikulát sokan szeretik, azonban a krónikus betegségben szenvedők kifejezetten rettegnek a nagy forróságtól. Ez is érthető, hiszen a meleg nagyon megterheli még az egészséges szervezetet is, illetve nagy stresszt ró a szervezetre. A kánikula veszélyt jelenthet a testi egészségre, a kognitív képességekre és a mentális jóllétre is.
A napfénynek vannak ugyan pozitív hatásai, de ha túl sokat tartózkodunk a napon, akkor számos tünettel kell szembenéznünk, ilyen például a kiszáradás, a szédülés, a fejfájás és a hányás. Hiszen minél tovább tartózkodunk a napon, annál nagyobb az esélye a napszúrásnak.
Mi történik a szervezetünkben, amikor izzadunk? Amikor nagyon meleg van, akkor a testünk izzadással ad le hőt. Ilyenkor kitágulnak az erek, ez pedig segít a testhőmérséklet normalizálásában. Amikor több vér kering az erekben, ez nagy megterhelést ró a szívre, illetve sokkal nagyobb pumpafunkcióval kell dolgoznia.
Egy egészséges ember számára ez nem jelent problémát, hiszen több folyadékot fogyaszt, azonban egy szív- és érrendszeri betegséggel küzdő személy számára a meleg és párás napok nagyon veszélyesek lehetnek. Például egy olyan ember, akinek valamilyen szívproblémája van, nem tud elegendő vért pumpálni a hő elvezetéséhez, ami további szívproblémákat, például akár szívinfarktust is okozhat.
A szívproblémák kockázatait azonban csökkenthetjük is. Nagyon lényeges, hogy a meleg időben is hidratáltak maradjunk, mert ez csökkenti a különféle egészségügyi kockázatokat. Ha pedig ilyen melegben edzünk – ezt csak mérsékelten tegyük – vagy más fizikai tevékenységet végzünk, például kertészkedünk, akkor fokozni szükséges a folyadékbevitelt. Nagyon lényeges, hogy korlátozzuk a magas cukortartalmú és a fűszeres ételek fogyasztását, mivel ezek is veszélyesek a szív egészségére.
Lényeges, hogy ne igyunk alkoholt és koffeines italokat, mert ezek fokozzák a kiszáradás veszélyét. Amikor a legjobban süt a nap, azaz délelőtt 10 óra és délután négy óra között, akkor ne tartózkodjunk a szabadban. Viseljünk könnyű, jól szellőző ruházatot.
Ha pedig rendszeresen edzünk, akkor azt ne napközben, hanem a reggeli vagy esti órákban tegyük meg.
Nyáron a nagy melegben jól tesszük, ha kerüljük az alkoholtartalmú italok fogyasztását, ugyanis fokozzák a szervezet dehidratáltságát.
Nyáron élvezzük ki a hideg ételeket, például a salátákat és a gyümölcsöket, amelyek sok vizet tartalmaznak, illetve tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
Lényeges, hogy lehűtsük a lakást, és ha a szabadban tartózkodunk, akkor keressünk hűvösebb, árnyékos helyet. Viseljünk jól szellőző, lenge ruházatot.
Kiket veszélyeztet legjobban a nyári kánikula? Az időseket és a gyerekeket mindenképpen. Idősebb személyek közül azokat, akik nem tudnak már magukról gondoskodni, így ha rosszul lesznek a szabadban, még csak segítséget sem tudnak hívni.
Egyes betegségekkel rendelkező emberek is nehezen viselik a meleget: szív- és keringési problémákkal, vesebetegséggel, cukorbetegséggel, tüdőbetegséggel és a Parkinson-kórral küzdő személyek.